Вітаю Вас, Гость! Реєстрація

Шпаргалка

П`ятниця, 19 Квітня 2024

АКЦИЗНЕ ОПОДАТКУВАННЯ: ПОРЯДОК РОЗРАХУНКУ ТА СПЛАТИ ДО БЮДЖЕТУ

Акцизний податок – це непрямий податок на окремі товари (продукцію, визначені законом як підакцизні, який включається до ціни цих товарів (продукції).

Товари що визначені законодавством як підакцизні поділяються на декілька груп.

В першу чергу це спирт етиловий та алкогольні напої. Перелік товарів, що включаються в названу групу регулюється Законом України “Про ставки акцизного збору і ввізного мита на спирт етиловий та алкогольні напої”. Названим законом передбачено такі підакцизні товари: вина виноградні натуральні, вина ігристі, інші сусла виноградні, вермути та інші вина виноградні натуральні з добавкою рослинних або ароматичних екстрактів; інші напої зброджені; спирт етиловий неденатурований із вмістом спирту не менше як 80 відсотків об’єму; спирт етиловий неденатурований із вмістом спирту менше як 80 відсотків об’єму, міцні спиртні напої, лікери та інші алкогольні напої, складові спиртові напівфабрикати, що використовуються для виготовлення напоїв. Друга група представлена тютюновими виробами, перелік яких регулюється Законом України “Про ставки акцизного збору та ввізного мита на тютюнові вироби”: сигари, сигарети з тютюну; тютюн для паління; тютюн для жування; тютюн для нюхання; тютюнова сировина та відходи; інший промислово виготовлений тютюн і промислові замінники тютюну.

Окрему групу підакцизних товарів складають транспортні засоби. Їх перелік визначено Законом України “Про ставки акцизного збору і ввізного мита на деякі транспортні засоби”.

Перелік інших підакцизних товарів встановлено Законом України “Про ставки акцизного збору і ввізного мита на деякі товари (продукцію)”: легкі дистиляти ; спеціальні бензини; бензини моторні; середні дистиляти; важкі дистиляти; ювелірні вироби; пиво.

Платниками акцизного податку є:

  • суб'єкти підприємницької діяльності – юридичні особи, а також їх філії, відділення - виробники підакцизних товарів на митній території України, у тому числі з давальницької сировини по товарах, на які встановлено ставки акцизного збору у твердих сумах, а також замовники, за дорученням яких виготовляється продукція на давальницьких умовах по товарах, на які встановлено ставки акцизного збору у відсотках до обороту, які сплачують акцизний збір виробнику;
  • фізичні особи – суб’єкти підприємницької діяльності, що виробляють підакцизні товари на митній території України в тому числі з давальницької сировини;
  • нерезиденти, які здійснюють виготовлення підакцизних товарів на митній території України безпосередньо або через їх постійні представництва чи осіб, прирівняних до них згідно із законодавством;
  • будь-які суб'єкти підприємницької діяльності (юридичні та фізичні особи), інші юридичні особи, їх філії, відділення, відокремлені підрозділи, які імпортують на митну територію України підакцизні товари, незалежно від наявності внесених до них іноземних інвестицій;
  • фізичні особи - резиденти або нерезиденти, які ввозять, пересилають підакцизні речі або предмети на митну територію України у вигляді супроводжувального або несупроводжувального багажу, фізичні особи, які одержують такі підакцизні речі, предмети надіслані з-за митного кордону України у вигляді поштових чи інших відправлень або несупроводжувального багажу, в обсягах або вартістю, що перевищують норми безмитного провезення, пересилання. Для фізичних осіб, Законом України “Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення оподаткування особистих речей, товарів і транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України”, передбачено звільнення від оподаткування товарів, митна вартість яких не перевищує 200 євро, а загальна вага не перевищує 50 кг. Горілчані вироби без сплати акцизного збору дозволяється завозити в кількості 1 л, вино – 2 л., сигарет – 200 шт.
  • юридичні або фізичні особи, які купують чи одержують в інші форми володіння, користування або розпорядження підакцизні товари у податкових агентів.

"Податковим агентом" виступає суб'єкт підприємницької діяльності, створений у формі підприємства з іноземною інвестицією, а також його дочірні підприємства, філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, право якого на звільнення від оподаткування окремими податками, зборами обов'язковими платежами було підтверджено рішенням суду. Він уповноважений здійснювати нарахування та стягнення акцизного збору з платників акцизного збору (юридичних та фізичних осіб які купують у нього підакцизні товари), а також вносити суми акцизного збору, стягнуті з його платників, до бюджету.

Розрахунок акцизного податку починається з визначення об’єкту оподаткування.

Об'єктом оподаткування є:

  • обороти з реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів, в тому числі з давальницької сировини, шляхом їх продажу, обміну на інші товари, безплатної передачі товарів або з частковою їх оплатою, а також обсяги відвантажених підакцизних товарів, виготовлених з давальницької сировини;
  • обороти з реалізації та передачі товарів для власного споживання, промислової переробки, а також для їх працівників. Не оподатковуються обороти з реалізації та передачі підакцизної продукції для виробництва підакцизних товарів. Ця норма використовується відносно спирту етилового;
  • митна вартість товарів, які імпортуються, ввозяться, пересилаються  на митну територію України, у тому числі в межах бартерних  операцій або без оплати їх вартості чи з частковою оплатою.

При продажу та інших видах відчуження підакцизних товарів податковими агентами об'єктом оподаткування є:

  • для вироблених на території України товарів обороти з реалізації таких підакцизних товарів, включаючи вартість будь-яких додаткових послуг або робіт, пов'язаних із такою реалізацією;
  • для імпортованих, ввезених, пересланих на митну територію України товарів - обороти з реалізації таких підакцизних товарів, включаючи вартість будь-яких додаткових послуг або робіт, пов'язаних із такою реалізацією на митній території України, але не менше митної вартості таких підакцизних товарів, з урахуванням сум сплаченого або нарахованого  ввізного мита.

Ставки акцизного збору поділяються на процентні та тверді. Процентна ставка встановлена по відношенню до ювелірних виробів. Її розмір становить 55%.

Тверді ставки встановлено в гривнях та євро на фізичну одиницю виміру. В гривневому вимірі ставки встановлено щодо тютюнових виробів, пива та алкогольних напоїв і спирту етилового.

Одиницею виміру тютюнових виробів є: 100 шт. сигарет, 1000 шт. сигарет  та  1 кг, тютюну; пива – 1 літр. По алкогольним напоям та спирту одиницею виміру є 1 літр.

Підакцизні товари цієї групи можна умовно поділити на дві підгрупи. До першої підгрупи включаються вина виноградні натуральні, вина ігристі, сусла виноградні, вермути та інші зброджені напої. До другої групи відноситься спирт етиловий та алкогольні напої що виробляються з використанням спирту.

Відносно першої групи ставки встановлено в гривнях з 1 л алкогольного напою.

Для другої підгрупи ставки встановлено в гривнях за 1 літр 100% спирту.

Ставки акцизного збору в євро встановлені по транспортним засобам та паливно-мастильним речовинам. Одиницею виміру паливно-мастильних речовин є 1000 кг., для транспортних засобів – 1 см3 робочого об¢єму циліндру двигуна.

Крім того ставки акцизу по транспортним засобам за економічним змістом є прогресивними, зростають по  мірі збільшення робочого об¢єма  двигуна.

Порядок розрахунку акцизного збору залежить від ставок. За ставками встановленими у процентах акцизний збір встановлюється до обороту з продажу:

  • товарів, що реалізуються за вільними цінами, - виходячи з їхньої вартості за цими цінами, без урахування акцизного збору, без податку на додану вартість;
  • товарів, що реалізуються за державними фіксованими та регульованими цінами, - виходячи з їхньої вартості за цими цінами без урахування торговельних знижок, а також сум податку на додану вартість;

Сума акцизного збору, якщо ставка встановлена у відсотках, обчислюється за формулою

А = С ∙ В,                                                        (2.1)

де А - сума акцизного збору; С - ставка акцизного збору; В – вартість товару.

У разі придбання на території України та в країнах колишнього Союзу РСР підакцизних товарів за іноземну валюту і подальшої їх реалізації за національну валюту України, оподатковуваний оборот визначається виходячи з їх закупівельної вартості, перерахованої за курсом Національного банку України, що діє на день придбання цих товарів.

Сума акцизного збору, якщо ставка встановлена в грошовому еквіваленті до фізичної одиниці виміру товару, обчислюється таким чином:

при застосуванні ставки акцизного збору у гривнях за формулою

А = С ∙ К,                                                 (2.2)

де А - сума акцизного збору;

     С - ставка акцизного збору;

     К - кількість товару, визначена у фізичних одиницях виміру, встановлених відповідним законом;

При застосуванні ставки акцизного збору в EVRO за формулою:

А = С ∙ Є ∙ К,                                                   (2.3)

де  А - сума акцизного збору;

С - ставка акцизного збору;

Є - курс гривні до євро за станом на перший день відповідного кварталу;

К - кількість товару, визначена у фізичних одиницях виміру, встановлених відповідним законом.

Акцизний збір обчислений в євро з товарів і продукції, що вироблені та реалізовуються в Україні сплачується у валюті України за валютним курсом Національного банку України, що діє на перший день кварталу, в якому здійснюється реалізація товару і залишається незмінним протягом кварталу.

Акцизний збір розраховується:

По імпортованим товарам - виходячи з митної (закупівельної) вартості, збільшеної на суму ввізного мита, без урахування акцизного збору. При визначенні вказаної вартості іноземна валюта перераховується у національну валюту України за курсом Національного банку України, що діє на день подання митної декларації.

При імпорті підакцизних товарів сума акцизного збору розраховується за формулою:

А=С∙(В∙К+М),                                                    (2.4)

де А – сума акцизного збору;

С – ставка акцизного збору у відсотках;

В – митна закупівельна вартість імпортованого товару виражена у валюті контракту;

К – курс НБУ на день надання митної декларації;

М – мито.

Акцизний збір на відміну від інших податків має обмежене коло пільг.

Акцизний збір не справляється при реалізації підакцизних товарів на експорт за іноземну валюту.

Ця пільга надається за умови документального підтвердження здійснення експортної операції. Таким підтвердженням є:

  • Копія вантажної митної декларації з відміткою прикордонної митниці про перетин товаром митного кордону України скріплена особовою номерною печаткою працівників митниці;
  • Довідка установи банку про надходження коштів у іноземній валюті на розрахунковий рахунок платника.

Не підлягає оподаткуванню оборот з реалізації легкових автомобілів спеціального призначення для інвалідів, оплата вартості яких провадиться органами соціального забезпечення, а також легкових автомобілів спеціального призначення (швидка медична допомога, міліція) за переліком, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Суми акцизного збору, що підлягають сплаті, визначаються платниками самостійно відповідно до чинного законодавства.

Датою виникнення податкових зобов'язань з продажу підакцизних товарів  вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що настала раніше:

  • дата зарахування коштів від покупця, замовника на банківський рахунок платника акцизного збору як оплата товарів продукції, що продаються, а у разі продажу товарів продукції за готівкові кошти
  • дата їх оприбуткування в касі платника акцизного збору, за відсутності такої - дата інкасації готівкових коштів у банківській установі, яка обслуговує платника акцизного збору;
  • дата відвантаження передачі товарів.

Строки сплати акцизного збору встановлюється в залежності від виду товару.

Підприємства - виробники алкогольних напоїв сплачують акцизний збір на третій робочий день після здійснення обороту з реалізації.

Ця норма застосовується у разі:

  • реалізації підакцизної продукції, виготовленої зі спирту етилового, придбаного без сплати акцизного збору (до введення в дію постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 1999 року N 275 "Про затвердження Порядку видачі та погашення податкових векселів, що підтверджують зобов'язання із сплати суми акцизного збору і видаються суб'єктами підприємницької діяльності у разі отримання спирту етилового неденатурованого, призначеного для переробки на іншу підакцизну продукцію");
  • реалізації алкогольних напоїв з умістом спирту етилового від 1,2 до 8,5 відсотка об'ємних одиниць (слабоалкогольних напоїв), які відповідно до законодавства не підлягають маркуванню марками акцизного збору;
  • реалізації алкогольних напоїв, виготовлених без використання спирту етилового.

Таким чином у даному випадку акцизний збір сплачується при придбанні акцизних марок.

Підприємства вторинного виноградного виноробства також сплачують акцизний збір при придбанні акцизних марок на суму, розраховану із ставок акцизного збору на готову продукцію, вироблену з виноградних виноматеріалів чи сусла, з використанням спирту етилового.

Марки акцизного збору продаються державними податковими адміністраціями в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі суб’єктам підприємницької діяльності, які відповідно до законодавства є платниками акцизного збору з алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Продаж марок акцизного збору українським виробникам алкогольних напоїв та тютюнових виробів проводиться виходячи з планових щомісячних обсягів реалізації (виробництва) алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Розмір плати за марки акцизного збору затверджується Кабінетом Міністрів України.

Для одержання марок акцизного збору державній податковій адміністрації вітчизняні виробники подають:

  • заявку-розрахунок на придбання марок акцизного збору за формою, затвердженою Державною податковою адміністрацією, у двох примірниках, один з яких залишається у продавця марок, другий (з відміткою продавця марок) – у виробника;
  • платіжний документ з відміткою установи банку, що підтверджує внесення плати за марки акцизного збору;
  • оригінал і копію розрахунків потужності підприємства з урахуванням можливого обсягу виробництва та реалізації алкогольних напоїв і тютюнових виробів в Україні;
  • звіт про фактичні обсяги виробництва та реалізації продукції за попередній квартал;
  • оригінал і копію ліцензії,  що підтверджують право підприємства-виробника на проведення оптової і роздрібної  торгівлі.

Підприємства - виробники тютюнових виробів сплачують акцизний збір щомісячно до 16 числа наступного за звітним місяця, виходячи з фактичного обсягу реалізації тютюнових виробів за минулий місяць.

Власник готової продукції, виготовленої на давальницьких умовах, на яку встановлено ставку акцизного збору у твердих сумах, сплачує акцизний збір виробнику не пізніше дня відвантаження готової продукції.

Акцизний збір по імпортним товарам сплачується одночасно зі сплатою мита та митних зборів. Моментом сплати акцизного збору є момент оформлення вантажної митної декларації.

Суб’єкти підприємницької діяльності, які імпортують підакцизні товари, в обов’язковому порядку при перетинанні кордону їх декларують і подають органам митного контролю декларацію у двох примірниках, один з яких цими органами надсилається до податкової інспекції за місце знаходженням суб’єктів підприємницької діяльності, для справляння акцизного збору.

Для одержання марок акцизного збору на алкогольні, тютюнові вироби, імпортери подають державній податковій адміністрації:

  • заявку-розрахунок на придбання марок акцизного збору за формою, затвердженою Державною податковою адміністрацією, у трьох примірниках, один з яких залишається у продавця марок, другий (з відміткою продавця марок про сплату акцизного збору) – передається імпортером митним органам під час оформлення вантажної митної декларації, третій (з відміткою продавця марок) – залишається у імпортера;
  • платіжні документи, що підтверджують внесення плати за марки акцизного збору та сплату акцизного збору;
  • оригінал і копію зовнішньоекономічного договору, відповідно до якого в Україну ввозяться алкогольні напої та тютюнові вироби, для відмітки державної податкової адміністрації про видачу марок акцизного збору;
  • ліцензії, що підтверджують право на здійснення імпортних операцій та оптової і роздрібної торгівлі.

Інші платники акцизного збору зобов'язані самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданому ними розрахунку, протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем подання розрахунку відповідно до Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

Платники акцизного збору щомісячно не пізніше 20 числа місяця, наступного за звітним, складають і подають до органів державної податкової служби за місцем реєстрації розрахунок акцизного збору.

Суб'єкти підприємницької діяльності, що отримують спирт етиловий неденатурований, призначений для переробки на іншу підакцизну продукцію, і зобов'язані видати органам державної податкової служби податковий вексель, щомісячно не пізніше 20 числа місяця, наступного за звітним, складають і подають до органів державної податкової служби за місцем реєстрації розрахунок. Надходження акцизного збору розглянуто в таблиці 2.2.

Дані з аналізу свідчать про сталу тенденцію зростання акцизного збору. В 2007 році до бюджету по Тиврівському районі  надійшло 3,4 тис. грн., а в 2008 році – 14,4 тис. грн.

Таблиця 2.2

Аналіз надходження акцизного збору в 2008 році у Вінницькій області, тис. грн.

Назва районів

Акцизний збір вітчизняних та імпортних товарів

Доходи 2008 р.

в тому числі

Доходи 2007 р.

Відхилення 2008/2007 р.

банк

сума

%

Барський

716,2

716,2

898,8

-182,6

79,7

Бершадський

3364,2

3364,2

3188,6

175,6

105,5

Вінницький

0,1

0,1

0,7

-0,6

14,3

Гайсинський

1848,1

1848,1

472,4

1375,7

391,2

Жмеринський

685,3

685,3

825,4

-140,1

83,0

Іллінецький

0,3

0,3

0,3

0

100

Калинівський

2405,8

2405,8

4691,7

-2285,9

51,3

Козятинський

0

0

0,2

-0,2

0,0

Крижопільський

5,2

5,2

22,9

-17,7

22,7

Липовецький

5,3

5,3

54,5

-49,2

9,7

Літинський

139,1

139,1

466,3

-327,2

29,8

Мог.-Подальський

735,7

735,7

602,8

132,9

122,0

М.-Куриловецький

0,1

0,1

0,2

-0,1

50,0

Немирівський

123880,7

123880,7

57541,7

66339

215,3

Оратівський

0

0

6,3

-6,3

0,0

Піщанський

8,9

8,9

1,6

7,3

556,3

Погребищенський

0

0

0

0

0,0

Теплицький

1194,8

1194,8

372,4

822,4

320,8

Томашпільський

2,6

2,6

2,8

-0,2

92,9

Тростянецький

2737,4

2387,4

3211,4

-474

85,2

Тиврівський

14,4

1,6

3,4

-11

23,6

Тульчинський

480

480

682,1

-202,1

70,4

Хмільницький

848,8

848,8

1565,3

-716,5

54,2

Чернівецький

0

0

0

0

0,0

Чечельницький

331,8

331,8

1278,9

-956,1

25,8

Шаргородський

211,4

211,4

1596

-1384,6

13,2

Ямпільський

0,1

0,1

0,1

0

100

м. Вінниця

4275,8

4275,8

6743,5

-2467,7

63,4

Всього:

143881,1

143539,3

84250,3

59630,8

170,8

 

Отже, надходження акцизного збору у 2008 році в порівнянні з минулим роком зросло на 11 тис. грн.

Структура надходжень акцизного збору до Державного бюджету України в 2007 році характеризується такими даними.

Аналіз структури надходжень акцизного збору свідчить про те, що в загальній сумі акцизного збору, сплаченого до бюджету в 2007 році, платниками, які контролюються органами державної податкової служби, 98,1% складають надходження по таких шести групах товарів: лікеро-горілчана продукція (31,75%), тютюн та тютюнові вироби (30,9%), бензин моторний та дизельне пальне (19,7%), спирт (6,1%), пиво (5%), виноматеріали та виноробна продукція (4,8%).