Вітаю Вас, Гость! Реєстрація

Шпаргалка

Неділя, 28 Квітня 2024

22.            Дисциплінарна відповідальність

Для забезпечення внутрішнього трудового розпорядку підприємства, а також виховання у порушників трудової дисципліни та для запобігання порушень трудової дисципліни з боку інших працівників, передбачена дисциплінарна відповідальність, порядок застосування якої регулюється трудовим законодавством, зокрема. Кодексом законів про працю.

Дисциплінарна відповідальність - вид юридичної відповідальності, яка полягає у застосуванні до працівника конкретних заходів стягнення за вчинені ним трудові правопорушення (дисциплінарні проступки).

Під трудовим правопорушенням розуміється винне, протиправне невиконання або неналежне виконання працівником трудових обов’язків, передбачених законодавством про пращо, колективним і трудовим договорами, що призводить до порушення внутрішнього трудового розпорядку на підприємстві.

Таким чином, юридична відповідальність за трудовим законодавством полягає в обов'язку суб’єктів трудових правовідносин (працівника та роботодавця) відповісти за порушення трудової дисципліни та настає за наявності двох умов: 1) протиправність; 2) виші.

Порушенням трудової дисципліни є невиконання трудових обов'язків і порушення трудового права, наприклад, запізнення працівника на роботу, поява на роботі в нетверезому стані або прогул. До порушень трудової дисципліни належать також пору шення трудових обов'язків. Наприклад, бухгалтер допустив помилку в ході складання первинного документу.

Не є протиправним невиконання трудових обов'язків працівником, зумовлене станом здоров'я працівника.

Трудова дієздатність, а отже, і здатність нести дисциплінарну' відповідальність за трудовим законодавством настає з 16 років, а в окремих випадках - з 15 або 14 років.

Встановлення дисциплінарної відповідальності працівника за невиконання посадових обов'язків, дотримання правил внутрішнього трудового розпорядку підприємства, інструкцій з охорони праці, протипожежної безпеки і виробничої санітарії, а також за не розголошення відомостей, які становлять комерційну таємницю підприємства, якщо працівник підписує зобов’язання щодо останньої, передбачається в посадовій інструкції.

Відповідно до законодавства розрізняють загальну та спеціальну дисциплінарну відповідальність. Загальну' дисциплінарну відповідальність несуть всі без винятку працівники за невиконання або неналежне виконання своїх трудових обов'язків, передбачених трудовим договором і правилами внутрішнього трудового розпорядку.

Спеціальна дисциплінарна відповідальність відрізняється від загальної переліком осіб, до яких вона застосовується, і суб'єктами, вповноваженими її застосовувати, порядком оскарження тощо (наприклад, до суддів, державних службовців)


 

Перейти на перелік питань з Організації обліку