Вітаю Вас, Гость! Реєстрація

Шпаргалка

Понеділок, 29 Квітня 2024
 

14. Загальна та часткова рівновага. Проблеми економічної ефективності та соціальної справедливості.

Ринкова система економіки тісно повязує всіх її учасників, субєктів. Рівновага на даному ринку встановлюється у відповідності до внутрішніх процесів. Є різні ринки, але вони чинять взаємний вплип один на одного, тому що їхні товари є взаємозамінними та взаємодоповнювальними. При зміні ціни одного товару на ринку змінюються ціни на похідні його. При дослідженні окремих ізольваних ринків можна зробити аналіз часткової рівноваги. Він відображає лише спрощені абстрактні тенденції. В економіці не існує окремих ринків, які б не працювали з іншими, а навпаки вони тісно повязані між собою. Коли всі ринки досягають часткової рівноваги у цінах та в продажах на загальному ринку утворюється загальна рівновага економічної системи.

Для того, щоб дослідити ринок загальної рівноваги треба зробити припущення, що всі ринки в економічній системі є конкурентними. При вільній конкуренції загальна рівновага формується тоді, коли для неї притаманні такі вимоги:

- споживач максимізує свою корисність при своєму доході;

- виробник максимізує свій дохід при даному оснащенні виробництва технологією.

На ринку буде тоді рівновага, коли ціни на товари і пропозиція товарів буде врівноважена. Незначне підвищення цін на товари може підвищити попит на товари і збільшити дохід виробника.

Загальна рівновага відбувається тоді, коли на всіх ринках обсяг попиту буде дорівнювати пропозиції і ця тенденція буде притаманна протягом певного періоду часу.

Суперечність між "ефективністю" і "справедливістю" є однією з найскладніших проблем людських взаємин. Ця проблема чи не найскладніша в усій соціально-економічній науці. Соціальні філософи і пересічні громадяни завжди ставили питання: "ефективність для чого"? І для кого? Цілком зрозуміло, що найвищої ефективності соціум досягає в умовах "досконалої конкуренції". Але за таких умов найбільше виграють завзяті і програють "невдахи". Часто не зі своєї вини. Постає проблема "соціальної справедливості". Сучасні погляди на цю проблему мають довгу передісторію. Класична ліберальна позиція поглядів складається з трьох головних ланок: проголошення свободи особи, визнання ринкового механізму, заперечення соціальної справедливості взагалі.

 Існує чотири погляди на соціальну справедливість:

1) егалітарний — всі члени суспільства отримують рівні блага;

2) роулсіанський — максимізується корисність найменш забезпечених осіб;

3) утилітарний — максимізується загальна корисність усіх членів суспільства;

4) ринковий — справедливість встановлює ринок.