Вітаю Вас, Гость! Реєстрація

Шпаргалка

Неділя, 28 Квітня 2024
 

29. Промисловий переворот і розвиток капіталізму у провідних країнах світу у 18 – 19 ст.

Англійська буржуазна революція 1642-1660 рр.. дала потужний поштовхпервісного накопичення капіталу. Після революції в Англії швидкомануфактурна розвивається промисловість, особливо в сукноделіі. До середини
XVIII ст. англійська капіталізм вступив у нову стадію розвитку.
Мануфактурна щабель розвитку капіталістичного способу виробництвавичерпала свої можливості. Для переходу до фабричної ступені були всінеобхідні передумови. Склалася величезна армія найманих робітників,підготовлених в мануфактурний період для роботи на машинах. У рукахокремих підприємців накопичилися великі кошти, які регулярнопоповнювалися. Ці капітали стали важливим джерелом індустріалізації Англії,саме вони дозволили їй раніше інших країн здійснити промисловийпереворот.

Відмінні риси генезису капіталізму у Франції і німецькихкнязівствах. Майнове розшарування і обезземелення французькогоселянства в 16 ст. відбувалося під впливом зростання податків та посиленнялихварства. Поступово в XVII ст. у французьку поселення починаютьпроникати капіталістичні відносини: спостерігається використання найманоїпраці безземельних і малоземельних селян, розшарування селянства івиділення селянської буржуазії. Мануфактурне виробництво Франції малобагато особливостей. В Англії розвиток мануфактур було справою самихпідприємців, у Франції з урахуванням характеру продукції мануфактуростанні існували при значній підтримці держави шляхомпривілеї, кредитів і т.д. Усяке буржуазне накопичення весь часзнаходилося під загрозою конфіскації. У селі податки збиралися не тількипропорційно майну, але і в порядку кругової поруки, і, якщо більшезаможний селянин відмовлявся платити податки за більш бідного, йогомайно могли конфіскувати. Поки накопичене багатство залишалося вгалузі промисловості або торгівлі, підприємцям погрожували удушенняштрафами, податки, позбавлення власності, банкрутство. З огляду на такінесприятливі умови, французька буржуазія прагнула вкладати своїкапітали в придбання дворянських маєтків, титулів, державних,церковних і військових посад. Крім того, буржуазія займаласялихварством, даючи гроші в борг селянам, феодалам і державі.

Таким чином, феодальні порядки, які існували у Франції в
XVI-XVII ст., Суперечили вимогам капіталістичного способувиробництва. На відміну від Англії у Франції, з одного боку, неспостерігалося ринку вільної робочої сили, з іншого - те або інше накопиченнякапіталу вкладався не в промисловість і сільське господарство, а в тігалузі, де капіталу найменше погрожували його конфіскацією. Тількипочинаючи з 30-х рр.. XVIII ст. розвиток капіталістичних відносин у Франціїпочинає відбуватися швидше, ніж у попередні XVI і XVII ст. Необхідновідзначити, що на відміну від Голландії та Англії, які вже в XVII і XVIIIст. були передовими для свого часу капіталістичними країнами, Франціянавіть в кінці 18 століття залишалася феодально-абсолютистської монархією.
Своєрідність феодалізму зумовило уповільнення процесу первісногонакопичення капіталу і впровадження капіталістичного способу виробництва вгосподарство Франції.

У розглянутий період - 16-18 ст. Німеччини як держави ще небуло. Існував конгломерат із близько 300 суверенних князівств підназвою "Священна Римська імперія німецької нації", нічим реально міжсобою не пов'язаних, які юридично були васалами імператора, алефактично ні від кого не залежали. У північних і північно-східних князівствахзакінчився процес закріпачення селян, так зване друге виданнякріпосництва, яке почалося ще в XVI ст. У XVIII ст. утворилосякоролівство Пруссія зі столицею в Берліні.

У другій половині XVIII ст. на сході Німеччини і в Пруссіїпосилюється зганяння селян із землі. Зовні він був схожий на англійськіобгородження. Треба підкреслити, що в більшості німецьких князівствпанівною формою організації промисловості протягом усього XV111в. залишалося ремесло. Цеховий лад був ліквідований лише в 1869 р.

Основними причинами повільного розвитку капіталістичних форм упромисловості Німеччини були наступні: по-перше, панування кріпосноголаду затримувало формування армії найманих робітників, по-друге, негативневплив на розвиток німецької промисловості чинила конкуренція збоку найбільш розвинених в той час Голландії, Англії та Франції, по -третє, у німецьких купців, майстрів та інших заможних городян не вистачалокоштів для організації великого мануфактурного виробництва. Повільневпровадження капіталістичного способу виробництва на території Німеччинизумовило і повільне формування німецької буржуазії. У XVIII сткоролівство Пруссія перетворюється на військову державу, де промисловерозвиток цілком підпорядковується інтересам армії.

Таким чином, на відміну від Голландії та Англії капіталістичний спосібвиробництва впроваджувався в господарство Франції та Німеччини більш повільно.

Формування капіталістичних відносин в Росії. Це процеспротікав на тлі панування кріпосницької системи. 40 - 50-ті роки XVIIIв. були перехідним моментом у соціально-економічному розвитку Росії.
З цього часу спостерігалося швидке збільшення кількості мануфактур,з'являлися спеціалізовані промислові райони, змінювався соціальнийсклад підприємців і засоби забезпечення мануфактур робочою силою.
Саме нове явище - розвиток дрібнотоварного виробництва і товарно -грошових відносин, найму робочої сили, отходнічества і т.д. визначалиросійський історичний процес в новий період. Необхідною передумовою длязародження капіталістичного ладу як побудова товарно-грошовихвідносин, яке вплинуло на посилення соціального розшарування в місті таселі.

Причини падіння кріпосного права в Росії. У період царювання
Олександра II вдалося провести ряд прогресивних для свого часу іросійських умов реформ. Промисловість, що служила основою розвиткукапіталістичних відносин, була позбавлена необхідного їй ринку вільноїробочої сили. Ця ситуація негативно впливала не лише напідприємців, але й на землевласників: останні, вичерпавши можливостіпідвищення дохідності маєтків за рахунок збільшення оброку і повинностей,змушені були відпускати селян в місто на заробітки, самодержавно -кріпосницький лад в значній мірі сковував розвитокпродуктивних сил.

Промислова революція. У середині 19 ст. промислова революціявідбулася у Франції, Німеччині, в інших країнах Європи, а також у США.

Великий стрибок у промисловому виробництві США став можливийзавдяки широкому використанню припливу капіталу з Європи (тільки 70-80-хроках 3 млрд. доларів), масової імміграції європейських робітників (а їхалисамі вольові і працездатні, 80-90-х роках 14 млн. чоловік) і широкомувикористання новітніх наукових відкриттів і впровадження безлічі винаходів.
До кінця XIX століття США вийшли на перше місце у світі з випуску основних видівпродукції та загального обсягу виробництва. Митні тарифи на імпортнітовари досягли 75% вартості ввезення, що забезпечувало зростання американськоїпромисловості. У той же час була повна свобода імпорту іноземногокапіталу, що збільшило інвестиції в промисловість. Стрімкому зростаннюекономіки сприяло небачене за своїми масштабами будівництвозалізниць. У дев'яності роки їхня довжина збільшилася в п'ять разів.

Швидкими темпами розвивалася важка промисловість. Перед першою світовоювійною було досягнуто перевищення питомої ваги важкої промисловості. Докінця XIX століття все багатство країни концентрувалася в руках трестів.
Нафта - «Стандард ойл» Рокфеллер (пан мільярд). Металургійнізаводи, рудники, шахти, залізниці - "Сталевий трест" - Д. Моргана
(капітал 1,5 млрд. доларів).

Скасування кріпосного права в Росії 1861 і буржуазні реформи 60-70 --х років XIX століття сприяли розвитку капіталізму в її економіці, створившидля цього тим самим необхідні економічні та соціальні передумови. Задумку деяких дослідників в пореформені роки в країні щетриває процес первісного нагромадження капіталу. 60-90-ті роки XIXстоліття - період швидкого розвитку капіталізму, який позначився на всіхсферах життя, суспільства. У Росії в цей час завершився промисловийпереворот. Особливістю розвитку капіталізму в Росії є вкрайстислий період «вільної конкуренції», хронологічними рамками якогоє скасування кріпосного права, з одного боку, та складаннямонополістичного капіталізму, з іншого.

Наприкінці XIX і на початку XX століття російський капіталізм слідом заамериканським і західноєвропейським вступає в монополістичну стадіюрозвитку.