Вітаю Вас, Гость! Реєстрація

Шпаргалка

П`ятниця, 26 Квітня 2024

11 Аналіз стану та динаміки запасів

Для нормальної успішної життєдіяльності підприємства виробничі запаси повинні бути оптимальними. Це означає, що на підприємстві мають бути обґрунтовані розрахунки щодо їх потреби, налагоджені постійні канали з постачальниками, які успішно виконують свої договірні зобов’язання; вироблено правильні обсяги продукції на внутрішньогосподарські потреби, яка виступає в даному випадку як виробничі запаси (зерно як посадковий матеріал, насіння соняшнику, призначене для посіву, зелена маса на корм худобі тощо).

На підприємстві можуть існувати надлишкові запаси. Вони можуть бути створені в результаті їх накопичення як наслідок наявності неліквідів, це може бути й усвідомлене накопичення у зв’язку із дефіцитом, постійним підвищенням цін тощо. Якщо надлишкові запаси є неліквідами, то відбувається заморожування капіталу, якщо це — накопичення через дефіцит та інфляцію, то з часом такі запаси втрачають свої споживчі риси, їх якість знижується, що негативно впливає на хід виробничого процесу та його результати. Наприклад, неякісний посадковий матеріал веде до зменшення врожайності культур, зниження їх якості; неякісний корм веде до зниження продуктивності тварин. В кінцевому результаті з'являються залишки нереалізованої товарної продукції, зменшуються прибутки господарства або ж взагалі воно зазнає збитків, погіршується його фінансовий стан.

Недостатній обсяг виробничих запасів також негативно впливає на фінансовий стан підприємства. Зменшення вкладання запасів у виробничі запаси і незавершене виробництво призводить до дефіциту окремих їх видів, збоїв у виробничому процесі, недовантаженню виробничих потужностей, зменшенню обсягів виробництва, реалізації, до неотрим.прибутків і навіть наявності збитків.

Надлишок запасів або їх недостатні обсяги мажуть виникати результаті:

•        наявності помилок в розрахунках планової їх потреби;

•        перевитрачання цих засобів, значного відхилення факт.витрат від план.;

•        значного відхилення фактично отриманого їх обсягу від розрахункового (планового, договірного);

•        недотримання постачальниками, у випадках невиконання, договірних зобов’язань (порушення термінів, зниження якості тощо).

• Господарюючі суб'єкти повинні досягти того, щоб виробництво своєчасно і в повному обсязі забезпечувалося всіма необхідніми ресурсам и, і в той же час, щоб вони не накопичувалися щ складах.


 


 

           З* Дн

Здн = ---------

               В

У процесі аналізу вивчається показник середнього запасу кожного виду матеріалів у днях:

 де: 3 — середній залишок окремого виду матеріальних запасів;

Дн — тривалість аналізованого періоду, дні;

В — витрачання аналізованого виду матеріалів за звітний період.

Основним и причинам и залишків готової продукції є: *

•        низька якість продукції;

•        порушення роботи транспорту (найчастіше, як правило, через нестачу пального);

•        незадовільна організація навантажування готової продукції;

•        затримка оформлення транспортних документів тощо;

•        наявність конкурентів, витрачання ринків збуту;

» низька спроможність господарюючих суб’єктів та населення;

•        висока собівартість продукції;

• інфляційні процеси.

повернутись до списку питань

 повернутись до списку предметів