Вітаю Вас, Гость! Реєстрація

Шпаргалка

Четвер, 28 Березня 2024

15.    Оцінка динаміки, структури джерел формування капіталу

Джерела фінансування господарської діяльності (пасиви підприємства) складаються з власного капіталу і резервів, довгострокових позикових коштів, короткострокових позикових коштів та кредиторської заборгованості. Узагальнено джерела коштів поділяються на власні і пшикові. У табл. 15.1 наведено склад і структуру джерел коштів підприємства. Вихідні дані беруться з форми№1

Склад і структура джерел коштів підприємства

Джерела коштів

На початок періоду (року)

На кінець

періоду (року)

Зміна за звітний період (+, -)

% до зміни підсумку' пасиву балансу

тис.

грн

%до

підсумку

тис

грн

% до підсумку

тис.

грн

%до початку  року

Власний капітал (капітал і резерви)


 


 


 


 


 


 


 

Статутний капітал


 


 


 


 


 


 


 

Додатковий капітал


 


 


 


 


 


 


 

Резервний капітал


 


 


 


 


 


 


 

Фонди накопичення


 


 


 


 


 


 


 

Фонд соціальної сфери


 


 


 


 


 


 


 

Цільові фінансування і надходження


 


 


 


 


 


 


 

Нерозподілений

прибуток


 


 


 


 


 


 


 

РАЗОМ


 


 


 


 


 


 


 

Позикові кошти


 


 


 


 


 


 


 

Довгострокові кредити


 


 


 


 


 


 


 

Довгострокові фінансові зобов’язання


 


 


 


 


 


 


 

Короткостроков і кредити


 


 


 


 


 


 


 

Векселі видані


 


 


 


 


 


 


 

Кредиторська заборгованість


 


 


 


 


 


 


 

Розрахунки за дивідендами


 


 


 


 


 


 


 

Доходи майбутніх періодів


 


 


 


 


 


 


 

Фонди споживання


 


 


 


 


 


 


 

Забезпечення майбутніх видатків і платежів


 


 


 


 


 


 


 

Інші короткострокові пасиви


 


 


 


 


 


 


 

РАЗОМ


 


 


 


 


 


 


 

ВСЬОГО


 


 


 


 


 


 


 


 


 

Власний капітал підприємства формується за рахунок різних видів джерел: статутного капіталу, додаткового капіталу, резервного капіталу, фондів накопичення і соціального призначення, цільового фінансування надходжень, нерозподіленого прибутку.

Статутний капітал являє собою частину власного капіталу, зареєстрованого у статуті підприємства. Головним джерелом його поповнення виступає прибуток, а в окремих випадках і асигнування з бюджету.

Додатковий капітал являє собою ем ісійкий доход акціонерного товариства, сум и від недооцінки необоротних активів, асигнування з бюджету, використані на фінансування довгострокових вкладень, кошти, спрямовані на поповнення оборотних коштів, та інші надходження.

Резервний капітал являє собою частину власного капіталу, призначеного для покриття непередбачених втрат (збитків). Основне джерело його утворення — прибуток.

У фондах накопичення акумулюється значна частина власного капіталу, будівництво і придбання основних засобів, тобто коштів на створення нового майна» Головним джерелом формування фондів накопичення служить чистий прибуток, що залишається у розпорядженні підприємства.

Кошти цільового фінансування з бюджету і позабюджетних фондів спрямовуються на накопичення оборотних коштів, капітальні та інші фінансові вкладення довгострокового характеру.

Нерозподілений прибуток є частішою власного капіталу і може бути використаний протягом року як джерело фінансування певних напрям ів поточної діяльності підприємств а.

Таким чином, посиленню фінансової стійкості підприємства сприяє збільшення частки власних джерел.

Позикові кошти підприємства включають довгострокові і короткострокові кредити і позики, кредиторську заборгованість, у тому числі аванси, одержані від покупців та замовників, розрахунки за дивідендами, інші короткострокові пасиви.

Довгострокові кредити і позики (на строк більше року) видаються підприємству на витрати для реконструкції та модернізації, покращання організації виробництва* на технічне переозброєння, впровадження нової техніки і технології, під приріст оборотних коштів та на інші цільові програми.

Короткострокові кредити і позики використовуються для формування оборотних коштів підприємства на строк не більше 1 року.

Кредиторська заборгованість — це наслідок несвоєчасного виконання підприємством платіжних зобов’язань: за розрахунками за продукцію, роботи, послуги; з оплати праці; за розрахунками з бюджетом; з інтими кредиторами тощо.


повернутись до списку питань

 повернутись до списку предметів