Вітаю Вас, Гость! Реєстрація

Шпаргалка

Субота, 20 Квітня 2024

25 Аналіз ліквідності балансу


 

Ліквідність, у загальному розумінні, означає здатність цінностей перетворюватися в гроші, тобто в абсолютно ліквідні засоби. Ліквідність можна розглядати:

І)       як час, необхідний для продажу активу;

ІІ )     як суму, одержану від продажу активу.

Ці аспекти тісно пов'язані між собою: часто можна продати актив дуже швидко за короткий час, але із значною знижкою в ціні. Тому, ліквідність — це здатність підприємства перетворювати свої активи в гроші для покриття своїх необхідних платежів вміру настання їх строків та швидкість здійснення цього.

Отже, поняття платоспроможності та ліквідності підприємства дуже близькі, але друге * більш містким: від ступеня ліквідності залежить платоспроможність,

Підприємство, поточний капітал якого складається переважно із грошових коштів, короткострокової дебіторської заборгованості, як правило, вважається більш ліквідним, ніж підприємство, поточні активи якого складаються переважно із запасів.

Наслідками низького рівня ліквідності є нездатність підприємства сплатити свої поточні борги і зобов'язання, що веде, в свою чергу, до обов’язкового продажу довгострокових фінансових вкладень та активів і, в найгіршому випадку, — до зниження дохідності до неплатежів і банкрутства.

Важкі наслідки з причини низької ліквідності або її відсутність у клієнта — юридичної особи мають і кредитори, оскільки відбудься затримання сплати процентів і суми боргу, в крайньому випадку — часткова або повна втрата не повернутого боргу,

У бухгалтерському балансі в активі засоби підприємства групуються за ступенем зростання їх ліквідності, в пасиві зобов язання розміщені по мірі скорочення термінів (посилення строковості) їх погашення.

Усі активи підприємства залежно від ступеня їх ліквідності, від здатності та швидкості перетворення в грошові копгги, умовно поділити на такі групи:

1.      Найбільш ліквідні активи (А1) — суми по всіх статтях грошових коштів, які можуть бути використанні для здійснення повних розрахунків негайно, В шо групу включають також і короткострокові фінансові вкладення (цінні папери).

2.      Активи, що швидко реалізуються (А2), — активи, для перетворення яких у наявні кошти потрібний визначений час. У цю групу можна включити дебіторську заборгованість, платежі по якій очікуються протягом 12 місяців після звітної дати, та інші оборотні активи. Ліквідність цих активів різна і залежить від суб'єктивних об'єктивних факторів кваліфікації фінансових робітників, взаємовідносин підприємства з платниками та їх платоспроможності, надання кредитів покупцям, організації вексельного обігу та інших факторів.

З       Активи, що повільно реалізуються (А3), — найменш ліквідні активи — це запаси і витрати. Ліквідність цієї групи залежить від своєчасності відвантаження продукції, швидкості й правильності оформлення банківських документ, швидкості платіжного документообороту в банку, від якості й попиту на продукцію, конкурентоспроможності, платоспроможності покупців, форми розрахунків тощо.

4.      Активи, що важко реалізуються (А4), — це активи, призначені для використання в господарській діяльності протягом тривалого періоду часу, В цю статтю можна включити статгі розділу активу балансу «Необоротні активи».

Отже, перші три групи активів (А1 А2, А3) є більш ліквідними, ніж інше майно підприємства.

Пасиви балансу залежно від ступеня зростання строків погашення зобов’язань групуються так:

1.      Найбільш строкові зобов'язання (П1) — кредиторська заборгованість, позики для працівників, інші короткострокові пасиви

2.      Короткострокові пасиви (П2) — короткострокові позикові кредити банків та інші позики, що підлягають погашенню протягом 12 місяців після звітної дати

3.      Довгострокові пасиви (П3) — довгострокові кредити банків, позикові кошти та інші довгострокові пасиви.

4.      Постійні пасиви (П4) — статті розділу І пасиву балансу.

Підприємство вважається ліквідним, якщо його поточні, активи перевищують короткострокові зобов'язання.

Підприємство може бути ліквідним в більшій або меншій мірі, або у нього взагалі може бути відсутня ліквідність, Для оцінки реального ступеня ліквідності підприємства спочатку необхідно здійснити аналіз ліквідності балансу.

Ліквідність балансу — це ступінь покриття боргових зобов'язань підприємства його активами, строк перетворення яких в гроші відповідає строку погашення платіжних зобов’язань.

Вона залежить від ступеня відповідності величини наявних платіжних коштів величині боргових зобов'язань.

Для визначення ліквідності балансу необхідно порівняти під підсумки з кожної групи активів і пасивів.

Баланс вважається абсолютно ліквідним, якщо виконуються

А1 >= П1

А2 >= П2

А3 >= П3

А4 >= П4

Якщо виконуються перші три нерівності, тобто поточні активи перевищують зовнішні зобов’язання підприємства, то обов'язково виконується остання нерівність. Це означає наявність у підприємства власних оборотних коштів, тобто дотримується мінімальна умова фінансової його стійкості.

Недотримання будь-якої в перших трьох нерівностей означає, що ліквідність балансу більшою або меншою мірою відрізняється від абсолютної


 

повернутись до списку питань

 повернутись до списку предметів