Вітаю Вас, Гость! Реєстрація

Шпаргалка

Субота, 27 Квітня 2024

26.     Аналіз показників ліквідності

При аналізі ліквідності підприємства використовують такі показники:

Коефіцієнт абсолютної ліквідності (Кал) . Визначається від найбільш ліквідних активів (А1) до поточної кредиторської заборгованості підприємства (П1 +П2):


 

            А1

Кал=-------------

          П1+П2

Згідно з П(С)БО 2 в чисельнику знаходяться суми грошових коштів та їх еквівалентів, а також поточних фінансових інвестицій (ряд. 220 + ряд. 230 + ряд. 240 розділу II активу балансу), в знаменнику — підсумок розділу IV пасиву балансу.

За світовим досвідом, в чисельнику відображаються лише грошові кошти.

Цей коефіцієнт є найбільш жорстким критерієм платоспроможності і ліквідності підприємства і показує, яку частину короткострокової заборгованості воно може погасити в поточний момент або найближчим часом. Теоретично достатнім вважається, якою К;и вище 0,2—0,35. Це означає, що на 20—35 % підприємство може в поточний момент погасити всі свої короткострокові борги і платоспроможність вважається нормальною.

Такий показник називають ще коефіцієнтом платоспроможності.


 

           А1+А2

Кшл=------------

           П1+П2

Коефіцієнт швидкої (проміжної, суворої) ліквідності, або коефіцієнт кислотного тесту (Кшл). Обчислюється відношенням суми грошових коштів, короткострокових фінансових вкладень і дебіторської заборгованості (А1+ А2) до поточної кредит. заборгованості (П1 +П2), тобто до III розділу пасиву балансу:

Згідно з П(С)БО 2 в чисельнику знаходяться суми грошових коштів та їх еквівалентів, поточних фінансових інвестицій та дебіторської заборгованості, інших оборотних активів (суми ряд. 150—250 розділу II активу балансу), в знаменнику — підсумок Розділу IV пасиву балансу.

Він допомагає оцінити можливість погашення підприємством короткострокових зобов'язань у випадку його критичного стану.

Теоретичне найнижче значення цього показника 1, найвище — 2.


 

           А1+А2+А3

Кп=-------------------

           П1+П2

Узагальнюючим показником ліквідності є коефіцієнт покриття (Кп), або загальний коефіцієнт ліквідності, коефіцієнт точної ліквідності. Він розраховується відношенням поточу активів (А1 + А2 +А3 )до поточних зобов’язань (П1 +П2):

Згідно з П(С)БО 2 в чисельнику знаходиться підсумок розділу II активу балансу, в знаменнику — підсумок розділу IV пасиву балансу.Він вимірює загальну ліквідність і показує, якою мірою поточні кредиторські зобов’язання забезпечуються поточними активами, тобто скільки грошових одиниць поточних активів припадає на одну грошову одиницю поточних зобов'язань. Теоретичне значення цього показника 1,5—2,5,

У країнах з розвинутою економкою даному відношенню поточних активів до поточних зобов’язань надається особл. увага при оцінюванні поточ. ліквідності підприєм.

Позитивні риси показника:

•        поточне відношення відображає ступінь покриття поточними активами поточних пасивів; чим вищий цей показ ник, тим і більша впевненість у сплаті короткострокових зобов'язань (тому його і називають загальнім коефіцієнтам покриття);

•        перевищення поточних активів над поточними зобов’язаннями показує резерв ліквідності засобів, які можна використовуват и як гарантію безпечності;

•        легкість отримання інформації для розрахунку, зручність і простота обчислення.

Але треба зазначити, що орієнтовне значення показника може встановлювати і

підприємство, виходячи з конкретних умов господарювання і залежно від щоденної потреби підприємства у вільних грошових ресурсах.

Коефіцієнт має певні вади

Якщо цей показник значно високий, то це може бути пов'язано із надлишковими виробничими запасами, надплановою завантаженістю готової продукції на складах, невиправданим зростанням дебіторської заборгованості, тобто із уповільнення обертання капіталу. Постійне зниження коефіцієнта означає зростаючий ризик неплатоспроможності.


 

повернутись до списку питань

 повернутись до списку предметів