Вітаю Вас, Гость! Реєстрація

Шпаргалка

Четвер, 18 Квітня 2024

37. Методика порівняльного аналізу альтернативних інвестиційних проектів


 

Прийняття рішень з інвестиційної діяльності зумовлено багатьма факторами вид інвестиції, вартість інвестиційного проекту, наявність різних можливостей інвестування, обмеженість фінансових ресурсів, ризик інвестування, прибутковість та окупність інвестиційних проектів тощо. Водночас виникає необхідність інвестування, яка спричинена:

розширенням сфери діяльності, оновленням технічної бази господарюючого суб'єкта, зміною видів діяльності (продукції, робіт, послуг).

Розв'язання названих проблем пов'язане з глибокими аналітичними дослідженнями, які б гарантували прийняття найбільш ефективних рішень в умовах нестабільності інвестиційного середовища, ризику помилки у виборі альтернативних проектів, значних коливань зміни ефективності їх реалізації.

Визначальним в інвестиційній діяльності є вибір і обґрунтування інвестиційних проектів. Аналізовані проекти називаються незалежними, якщо рішення про прийняття одного з них не впливає на рішення про прийняття другого, альтернативними, якщо вони не можуть бути реалізовані одночасно, тобто прийняття одного виключає прийняття іншого. Розглядувані проекти пов'язані між собою відносинами компліментарності, якщо прийняття одного проекту сприяє підвищенню ефективності реалізації інших проектів і відносинами заміщення, якщо прийняття одного знижує ефективність реалізації інших.

Аналізовані інвестиційні проекти відрізняються за степенем ризиковості, що не передбачає їх оцінку за величиною необхідних інвестицій (великі, середні, дрібні), за строками реалізації (довготермінові та короткотермінові), за видом очікуваних доходів (скорочення поточних витрат, розширення участі на ринку та зниження ризику виробництва і збуту, збільшення доходів за рахунок приросту обсягів виробництва і т.п.). Найсуттєвішою є оцінка ємності ринку, оскільки недооцінка як і переоцінка знижує ефективність реалізації проектів. Не менш складним є визначення вартості проекту, оскільки ціна капіталу, потрібного для його фінансування може суттєво змінюватися в різних умовах, за різними значеннями коефіцієнта наростання затрат та ін.

Індекс рентабельності інвестицій, який зазначає ступінь прибутковості одиниці затрат і використовують для визначення рейтингу незалежних проектів, які становлять оптимальний портфель при обмеженнях загального обсягу інвестування. Індекс рентабельності інвестицій (НІ) визначають за формулою:


 

RI=HDD/ПІ

Де RI - рентабельність інвестицій

HDD = - загальна величина доходів

ПІ - початкові інвестиції.

Якщо цей показник більше І, то проект варто прийняти, а якщо ні - відхилити.

Норма рентабельності інвестицій (ПRІ), яка зазначає значення коефіцієнта дисконтування, при якому чистий приведений ефект дорівнює 0„ Цей показник характеризує критичний рівень прибутковості, при якому витрати на проект будуть виправданими. Наприклад, це може бути граничний рівень банківського процента, якщо проект фінансується за рахунок кредиту.

Якщо підприємство використовує різні джерела фінансування інвестиційних проектів, то воно має витрати, пов'язані з використанням цих ресурсів (сплата процентів, дивідендів, винагород і т.п.). Відносний рівень цих витрат називається граничною ставкою авансованого капіталу. Проект може бути прийнятий, якщо норма рентабельності інвестицій більша чим гранична ставка авансованого капіталу.


 


 

повернутись до списку питань


 

 повернутись до списку предметів