Вітаю Вас, Гость! Реєстрація

Шпаргалка

Четвер, 21 Листопада 2024

15.      Класифікація розділів облікової політики

У загальнотеоретичному плані облікову політику можш розі ждати у чотирьох основних аспектах, а саме: теоретичному, методологічному, технологічному і організаційному.

Теоретичні аспекти облікової політики розробляються в основному бухгалтерами- дослідниками. Теоретичні дослідження облікової політики у різних її аспектах є основою для розробки її методологічного, технологічного і організаційного забезпечення

Методологічна основа облікової політики в Україні — Положення (стандарти) бухгалтерського обліку, які затверджуються Міністерством фінансів України.

Технологічні елементи облікової політики у загальному плані визначаються також Міністерством фінансів України шляхом затвердження Національного плану рахунків та інструкції про його застосування, а у конкретному— підприємством.

Організаційні аспекти облікової політики визначаються виключно господарюючим суб'єктом. Класифікувати облікову політику можна за різними ознаками, Так, на рис. наведена класифікація облікової політики відносно до користувачів звітності. Окремо слід виділити облікову політику щодо органвації обліку, яка носить внутрішній характер

Рис. 15.1 Класифікація облікової політики відносно до користувачів звітності

Облікова політика щодо фінансової звітності визначається виходячи з вимог стандартів бухгалтерського обліку і передбачає обрання дозволених альтернативних способів відображення у обліку і звітності доходів і витрат та оцінки статей балансу. Облікова політика щодо податків і зборів визначається виключно законами про податки і збори і передбачає вибір альтернативних методів оподаткування, відображення у податковій звітності доходів та витрат. Наприклад підприємство має можливість самостійно обирати метод нарахування амортизації на повне відновлення основних фондів (за загальними нормами чи з застосуванням інших норм амортизації, що не перевищують норм, визначених законом), строки використання нематеріальних активів, спосіб відображення доходу за довгостроковими контрактами тощо.

Облікова політика щодо отримання даних управлінського обліку має передбачати виділення центрів відповідальності, які охоплюють всю організаційну структуру підприємства. Щодо витрат, то важливим є вибір методів обліку витрат виробництва (за замовленнями, за процесами, за окремими видами продукції тощо) Для обліку доходів і витрат за центрами відповідальності необхідно виділили окремі субрахунки, або організувати їх аналітичний облік. Важливим моментом в управлінському обліку є отримання даних, що дають можливість здійснити оцінку діяльності центрів відповідальності. Для нього мають бути визначені: методи калькулювання; трансфертні ціни; порядок визначення вкладу центру відповідальності узагальні результати роботи підприємства; порядок розподілу накладних витрат; форми, терміни надання та одержувачі інтерпретованої інформації тощо. Політику бухгалтерського обліку можна розуміти і як сферу діяльності державних органів, які визначають правові обмеження та норми ведення бухгалтерського обліку у державі, галузі діяльності чи на підприємстві, У цьому випадку її класифікують за територіальною ознакою (рис. 15.2 ).

Рис. 15.2 Класифікація політики бухгалтерського обліку за територіальною ознакою.

Сформульована в такий спосіб політика бухгалтерського обліку має загальний характер



 

Перейти на перелік питань з Організації обліку