Вітаю Вас, Гость! Реєстрація

Шпаргалка

Понеділок, 29 Квітня 2024

21 Матеріальна відповідальність

Законодавством передбачено випадки застосування матеріальної відповідальності, обов'язок працівника відшкодувати завдану шкоду, види та межі матеріальної відповідальності, порядок визначення розміру та відшкодування завданої матеріальної шкоди, перелік посад працівників, які є матеріально відповідальними особами.

Під матеріальною відповідальністю розуміють юридичну відповідальність, яка полягає у двосторонньому взаємному зобов'язанні як найнятого працівника, так і власника або уповноваженого ним органу, відшкодувати винною стороною шкоду,

заподіяну при виконанні трудових обов’язків, у встановленому законом розмірі та порядку.

В основу матеріальної відповідальності покладено обов’язок працівника дбайливо ставитися до майна власника та вживати заходів щодо запобігання шкоди, а також обов'язок власника (або уповноваженого ним органу) створити умови, необхідні для нормальної роботи, забезпечити безпечні умови праці, а також впроваджувати сучасні засоби техніки безпеки й санітарно-гігієнічні умови.

Важливо, що суб’єктами матеріальної відповідальності можуть бути лише штатні працівники підприємства, які перебувають у трудових відносинах з роботодавцем.

Матеріальна відповідальність встановлюється для запобігання виникненню матеріальної шкоди та одночасно зменшення ймовірності необгрунтованих утримань із заробітної плати працівників підприємства.

Як керівник облікового підрозділу, головний бухгалтер, спільно з власником (керівником), особливу увагу повинен приділяти органвації матеріальної відповідальності на підприємстві Крім того, на власника (керівника) підприємства покладено обов'язок створити умови, необхідні для нормальної роботи та забезпечення повного збереження довіреного майна працівниками підприємства.

Організація матеріальної відповідальності проявляється, передусім, при;

- прийманні на роботу (абозвільненні)матеріально відповідальних осіб;        укладанні договорів про матеріальну відповідальність з працівниками та забезпеченні контролю за їх виконанням;
-проведенні інвентаризації й встановленні фактів недостач, розкрадань, пошкодження майна підприємства;      -  організації аналітичного обліку активів таким чином, щоб в бухгалтерському обліку реєструвалися не лише активи, а й особи, на відповідальному зберіганні яких вони перебувають. Тобто, за кожним рахунком матеріальних цінностей повинна закріплюватися окрема особа або група осіб, відповідальних за їх збереження.

Закріплення матеріальної відповідальності здійснюється шляхом затвердження в Положенні про облікову політику підприємства переліку посад працівників та сфери їх матеріальної відповідальності

Кожна особа, якій довірено активи, повинна звітуватися про їх зберігання і витрачання. Для контролю за надходженням, використанням, зберіганням товарно-матеріальних цінностей, попередженням крадіжок матеріально відповідальні особи, відповідно до графіку документообороту, повинні складати звіти. Форми таких звітів можуть розроблятися підприємством самостійно та наводитися в додатках до Положення про облікову політику. Реквізитами звіту можуть бути посада та прізвище матеріально відповідальної особи, залишок товарно-матеріальних цінностей на початок і кінець періоду, надходження і витрачання у кількісному та вартісному вираженні, напрями витрачання цінностей тощо.

Призначення, звільнення і переведення (переміщення) на інші посади матеріально відповідальних осіб повинно узгоджуватися з головним бухгалтером (бухгалтером) підприємства.

Матеріальна відповідальність настає незалежно від притягнення працівника за завдану ним шкоду до будь-якого іншого віщу юридичної відповідальності Таким чином, матеріальна відповідальність відрізняється від кримінальної; адміністративної і дисциплінарної відповідальності тим, що може наступати одночасно з ними: за одне й те ж порушення працівник підприємства може притягуватися до матеріальної і адміністративної або кримінальної, чи дисциплінарної відповідальності.

Обмежена матеріальна відповідальність може покладатися на працівників підприємства лише за наявності певних дій і передумов. Відшкодування завданої шкоди відбувається у її розмірі, яка не може перевищувати середньої місячної заробітної плати.

Найбільш розповсюдженим видом матеріальної відповідальності є повна матеріальна відповідальність, тобто відповідальність, за умови настання якої на працівника покладається обов'язок відшкодувати нанесену ним шкоду в повному розмірі без будь-яких обмежень.


 


 

Перейти на перелік питань з Організації обліку