Вітаю Вас, Гость! Реєстрація

Шпаргалка

Понеділок, 29 Квітня 2024

37.            Організацій первинного обліку оборотних активів

У разі надходження запасів на підприємство від постачальників основними первинними документами, за якими їх оприбутковують на баланс, є: накладні, товарно» транспортні накладні. Іншими словами, ці документи називають ще супровідними, оскільки фактично вони супроводять партії запасів, містять усі потрібні дані для оприбуткування на баланс, а саме: найменування, одиниці виміру, кількість, ціну' за одиницю, вартість, суму ПДВ, а також необхідні реквізити постачальника,

Важливо зазначити, що «додатковим супровідним документом» до перелічених вище є податкова накладна.

На запаси, що надійшли на підставі первинних супровідних документів, виписують прибуткові ордери, куди переносять дані з первинних документів на одержання запасів,

Трапляється, що запаси надходять без супровідних документів. Такі матеріальні цінності називають «невідфактурованими», їх оприбутковують на склад за чинними цінами чи цінами попередніх аналогічних поставок. Проте до кінця звітного періоду слід забезпечити наявність первинних документів, а щодо різниці в цінах провести відповідні коригування.

У раз і закупівлі товарів у населення оформляється акт закупівлі товарно-матеріальних цінностей, форма якого має бути затверджена наказом про облікову політику. В акті закупівлі обов’язково зазначають паспортні дані та ідентифікаційний код особи-продавця.

Первинними документами, що підтверджують вартість придбаних матеріалів підзвітними особами, є товарний рахунок і акт (довідка), які складає підзвітна особа з участю інших посадових осіб підприємства.

Внутрішнє переміщення виробничих запасів зі складу на склад оформляється спеціальними накладними, які виписує склад-відправник у двох примірниках. Це дає можливість використати їх на с кладі о де ржу в ача як прибутковий документ, а на складі, що відпустив запаси, — як видатковий.

Відпуск запасів зі складу здійснюється матеріально відповідальною особою за належно оформленими документами: лімітно-забірними картами, накладними, актами на списання.

Загалом, відповідне оформлення списання запасів залежить від характеру їх списання. Так, якщо списання зі складу мають разовий характер за центрами використання, то складають накладну внутрішньогосподарського призначення — удвох примірниках, один з яких залишають на складі, а другий — передають одержувачеві. Вони мають бути підписані особами, уповноваженими на це керівником підприємства.

У разі постійного (почергового) списання запасів на певний об'єкт доцільно оформляти відпуск запасів за лімітно-забірними картами.

Отже, лімітно-забірні карти виписують на одну чи декілька позицій запасів. Відпуск на виробництво, як правило, мас відбуватися на основі попередньо визначених лімітів.

Лімітування відпуску запасів слід базувати на затверджених нормах виграт відповідних запасів, обсяг виробництва з урахуванням перехідних залишків запасів.

Під час відпуску матеріалів за лімітно-забірними картами один примірник карти передається споживачеві запасів (керівникові підрозділу), другий залишається на складі. Завскладу відмічає у двох примірниках лімітно-забірної карти дату та кількість відпущених запасів і виводить залишок ліміту. Отже, цей документ є зручним для багаторазового списання однотипних запасів на одного споживача.

Стороннім організаціям відвантаження запасів оформляється накладними, товарно- транспортними накладними, рахункам и-факту-рами. Видача запасів на сторону здійснюється безпосередньо представникам покупців на основі належно оформлених довіреностей на одержання цінностей.

Отже, від правильно організованого первинного обліку руху виробничих запасів залежить правильність списання запасів, процес формування собівартості тощо.

Ураховуючи, що центрів зберігання запасів є декілька, а отже, матеріально відповідальних осіб також декілька, а бухгалтер, як правило, — один, то слід чітко визначити терміни передачі первинних документів до бухгалтерії для їх проведення в обліковому процесі. Для цього доцільно скласти графік надходження первинних документів до бухгалтерії (табл. 37.1).

 


 

Графік подання первинних документів з обліку запасів до бухгалтерії

Структурний

підрозділ

(відповідальний

виконавець)

Назва документа

Строк подання

Кому

подається

Склад сировини Завскладу —- Матвіїв М Г.)

Прибуткова накладна, товарно- транспортна накладна, накладна, накладна па внутрішнє переміщення, акт па списання запасів, ліміт по-за­бірна карта

Щодня за попередній депь(14.00- 15.00)

Бухгалтерові

Ковальчук

М.І.

-//-

Звіт про рух матеріальні цінності

До 3-го числа наступного місяця за звітним

V/-

Склад будівельних магеріалів

(завскладу —Дороги 0. 0.)

Прибуткова накладна, товарно-транс­портна накладна, накладна, накладна на внутрішнє переміщення, акт на спи­сання запасів, лім ігпо-забірпа карта

Щодня за попередній день(15.00- 16.00)

-//-


 

Звіт про рух матеріальних цінностей

До 4-го числа наступного місяця за звітним

“/А •

Склад запасних частин

(завскладу — Готра М.Р.)

Прибуткова накладна, товарно- транспортна накладна, накладна, накладна на внутрішнє переміщення, акт на списання запасів, лімітно-за­бірна карта

Щодня за по­передній день (16.0047.00)

■//-


 

Звгг про рух матеріальних цінностей

До 5нго числа наступного м ісяш за звітним

-//-

Склад готової продукції

(завскладу —Демків

а і)

Накладна на оприбуткування, товар­но-транспортна накладна, накладна, накладна на внутрішнє переміщення, акт на списання продукції

Щодня за попередній дснь(12.00- 13.00)

Бухгалтерові Романів П.

М.


 

Звіт про рух матеріальних цінностей

До 5-го числа наступного місяця за звітним

-//-


 


 



 

  

Перейти на перелік питань з Організації обліку