5. Організація обліку МШП
Малоцінні швидкозношувані предмети є засобами праці, але відрізняються від необоротних матеріальних активів тим, що використовуються протягом періоду не більше одного року або нормального операційного циклу. Зокрема до них відносяться інструменти, господарський інвентар, спеціальне оснащення, спеціальний одяг тощо, у разі відповідності зазначеному строку використання.
Для первинного обліку малоцінних швидкозношуваних предметів на підприємствах використовують типові форми первинних облікових документів, які затверджені наказом Міністерства статистики України від 22.05.1996 № 145:
(пристроїв)”;
—МШ-2 "Картка обліку малоцінних га швидкозношуваних предметів”;
—МШ-3 "Замовлення на ремонт або заточування інструментів (пристроїв);
—МШ-4 "Акт вибуття малоцінних та швидкозношуваних предметів”;
—МШ-5 "Акт на списання інструментів (пристроїв)та обмін їх на придатні”;
—МШ-6 "Особова картка № обліку спецодягу, спецвзуття та запобіжних пристроїв”;
—МШ-7 "Відомість обліку видачі (повернення) спецодягу, спецвзуття та запобіжних пристроїв”;
—МШ-8 "Акт на списання малоцінних та швидкозношуваних предметів”.
Відомість на поповнення (вилучення) постійного запасу інструментів (пристроїв) (форма № МШ-1) застосовується для обліку зміни запасу інструментів (пристроїв) у роздавальних коморах на тих підприємствах, де облік ведеться за принципом встановлення постійного оборотного (обмінного) фонду. Відомість складається у двох примірниках начальником цеху разом із начальником інструментального чи планового відділу при необхідності зміни норми постійного запасу інструментів (пристроїв). Один примірник відомості знаходиться в інструментальному відділі, другий — в цеху.
На підставі даних відомості вносяться зміни до картки складського обліку матеріалів (типова форма № М-12) інструментально-роздавальної комораи
Картка обліку малоцінних та швидкозношуваних предметів (форма № МШ-2) застосовується для обліку малоцінних та швидкозношуваних предметів, виданих під розписку робітнику' чи бригадиру (для бригади) із роздавальної комори цеху для тривалого користування. Заповнюється в одному примірнику комірником на кожного робітника, що одержав ці предмети.
Для обліку інструментів (пристроїв), виданих, робітнику із комори цеху для короткострокового користування, застосовується інструментальна марка, яка при здачі інструментів комірнику, повертається робітникові. \
На кожну інструментальну марку, в якій вказується номер інструментальної роздавальної комори, номер цеху, табельний номер робітника, комірник видає тільки один інструмент
Замовлення на ремонт або заточування інструментів (пристроїв) (форма № МШ-3) застосовується для обліку інструментів (пристроїв), переданих на заточування або ремонт Використовується на тих підприємствах, де заточування та ремонт інструментів (пристроїв) проводиться у централізованому порядку. Замовлення виписується у двох примірника^ комірником роздавальної комори. Один примірник залишається у комірника з розпискою виконавця, другий передається разом в інструментом до цеху виконання (заточувальну’ майстерню). Після заточування чи ремонту інструмента (пристрою) комірник робить відмітку у своєму примірнику про повернення інструмента (пристрою) і розписується у примірнику цеху- виконавця
Акт вибуття малоцінних та швидкозношуваних предметів (форма № МШ4) застосовується для оформлення поломки, та втрати інструментів (пристроїв) та інших малоцінних та швидкозношуваних предметів.
Складається в одному примірнику майстром і начальником цеху (дільниці) на одного або декількох робітників.
При полом щ, псуванні та втраті малоцінних та швидкозношуваних предметів з вини робітника акт складається у двох примірниках. Один примірник залишається в цеху (на дільниці), а другий направляється у розрахункову частину бухгалтерії для утримання у встановленому порядку з робітника вартості поламаного, зіпсовакого чи втраченого предмета.
При пред'явленні робітником акту вибуття йому замість непридатного чи втраченого предмета видається придатний і записується до картки обліку малоцінних та швидкозношуваних предметів (форма № МШ-2), Акти вибуття потім прикладаються до актів списання (форми № МШ-5ІМШ-8).
Акт на списання інструментів (пристроїв) та обмін їх на придатні (форма № МШ-5) застосовується для оформлення списання інструментів (пристроїв), що стали непридатними, та обміну їх на придатні на тих підприємствах, де облік проводиться за методом обмінного
(оборотного) фонду. Складається в одному примірнику комісією цеху на підставі разових актів вибуття малоцінних та швидкозношуваних предметів (форма № МШ4), Непридатний інструмент за актом здається до комори для утилізації. Акт візується начальником інструментального чи планового відділу і подається до центрального інструментального складу, який видає цеху інструменти (пристрої) того ж найменування, марки та розміру за актом без виписки вимог і лімітних карток. Після видачі складом інструментів (пристроїв) акт передається до бухгалтерії, де згідно з цим актом, проводиться списання, інструментів (пристроїв) зі складу, без відображення їх руху по роздавальних коморах цехів. Виданий складом інструмент (пристрій) в порядку обміну за актами у картці обліку роздавальних коморах не відображається.
Особова картка обліку спецодягу, спецвзуття та запобіжних засобів (форма № МШ-6) застосовується для обліку спецодягу, спецвзуття та запобіжних засобів, які видаються робітникам підприємства в індивідуальне користування за встановленими нормами. Картка ведеться в одному примірнику і зберігається у комірника цеху (дільниці).
У випадку втрати взятих предметів спецодягу, спецвзуття або запобіжних засобів в особовій картці за формою № МШ-6 в рядку загубленого предмету в розділі "Повернено" робиться запис:" Акт вибуття № і дата".
Черговий спецодяг, спецвзуття та запобіжні засоби колективного використання, видані робітникам та службовцям тільки на час виконання тих робіт, на які вони передбачені, повинні знаходитися у коморах і видаватися під відповідальність майстрів та інших робітників, перелік яких затверджується керівником підприємства.
Черговий спецодяг, спецвзуття та запобіжні засоби записуються на окремі картки з поміткою "Чергова".
При автоматизованій обробці даних з обліку малоцінних та швидкозношуваних предметів особова картка не ведеться.
.Відомість обліку видачі (повернення)спецодягу, спецвзуття та запобіжних пристроїв (форма № МШ-7) застосовується для обліку видачі спецодягу, спецвзуття та запобіжних засобів робітникам підприємств в індивідуальне користування за встановленими нормами.
Заповнюється в двох примірниках комірником цеху (відділу, дільниці) окремо на видачу і на повернення спецодягу, спецвзуття та запобіжних засобів і оформляється відповідними підписами. Один примірник передається до бухгалтерії, другий залишається у комірника цеху {відділу; дільниці).
За цією формою ведеться облік прийнятих від робітників спецодягу, спецвзуття на прання, дезінфекцію, ремонт та на літнє зберігання.
Акт на списання малоцінних та швидкозношуваних предметів (форма № МШ-8) застосовується для оформлення списання морально застарілих, зношених і непридатних для подальшого використання інструментів (пристроїв), спецодягу, спецвзуття, запобіжних засобів по закінченню строку носки, інших малоцінних та швидкозношуваних предметів і здача їх у комору для утилю. Акт складається в одному примірнику комісією на підставі разових актів вибуття малоцінних і швидкозношуваних предметів (форма № МНИ). Після здачі списаних предметів до комори для утилю акт із розпискою комірника здається до бухгалтерії.
Перейти на перелік питань з Організації обліку