Вітаю Вас, Гость! Реєстрація

Шпаргалка

Понеділок, 29 Квітня 2024

33.      Організація обліку розрахунків за позиками банку

Кредити і позики належать до всіх категорій зобов’язань: довготермінових, короткотермінових, термінових та прострочених. У зв’язку з цим методологічною основою нш на ння та обліку зобов'язань за позиками є П(с)БО № 11 «Зобов'язання», за яким за­боргованість вважається короткотерміновою, якщо термін її погашення не перевищує 12 місяців. Якщодо погашення довготермінового кредиту або позики залишається 365 днів, то іаборгованість можна перевести до складу короткотермінової. Проте підприємство має право цього не робити за умов, що передбачені в П(с)БО № 11, а саме: зобов'язання, на яке нараховуються відсотки та яке підлягає погашенню протягом дванадцяти місяців з дати балансу, слід розглядати як довгострокове зобов'язання, якщо початковий термін погашення був більший ніж дванадцять місяців та до затвердження фінансової звітності існує угода про переоформлення цього зобов'язання на довгострокове.

Переведення термінової заборгованості у прострочену, па відміну від обліку довготермінової заборгованості, здійснюється в обов'язковому порядку після настання терміну платежу, крім випадків, коли є підстави для продовження терміну погашення кредиту.

Важливо пам’ятати, що витрати, пов'язані з отриманням і використанням позик та кредитів, визнаються (нараховуються) у тому періоді, в якому вони понесені. Сюди належать: відсотки і дисконт, курсові та сумові різниці на відсотки, що підлягають сплаті, а іакож додаткові витрати. Проте виграт за кредитами па поповнення оборотних активів не включають до початкової вартості таких активів, а відносять до витрат відповідного шігного періоду. Це вимога П(с)БО № 9 «Запаси».

Поточні виграти за кредитами і позиками враховують як операційні. Виграт за кредитами на придбання (створення) інвестиційних активів також не включають до складу капітальних виграт (капітальних інвестицій), а включають до складу виграт звітного періоду в сумі належних до сплати (нарахованих) платежів. При цьому форми і терміни фактичного проведення платежів значення не мають. З метою оподаткування відсотки за кредитом враховують у складі валових виграт.

Банківський кредит завжди має цільовий і терміновий характер. Кредит, з погляду кредитора, є формою руху позикового капіталу, що надається позичальникові на умовах повернення, терміновості і за плату у формі відсотка.

З погляду позичальника, кредит є формою забезпечення підприємницької діяльності позиковим капіталом, отриманим від кредитора на умовах повороткості, терміновості і за іїлату у форм і відсотка.

Погашення боржником своїх зобов'язань за кредитом здійснюється у грошовій формі одноразово або частинами. При цьому до загальної суми платежів, крім основного боргу, іноді доцільно включати і суму належних до сплати відсотків. Це має зміст тоді, коли умо­вами кредитного договору передбачено одноразове погашення боргу з відсотками. Розмір позикового відсотка залежить від розміру кредиту, терміну і ставки

Основні принципи кредитування: поворотність, терміновість, забезпеченість, цільове використання, платність.

Банківські кредити класифікують;

за термінами погашення:

• онкольні (до запитання, наприклад овердрафт),

•  короткострокові (менше від одного року),

• довгострокові (більше ніж п'ять років),

• середиьострокові              (менше             ніж      п'ять   років); іа умовами погашення:

•  на умовах одноразового погашення,

•  з погашенням частинами;

за ступенем і формами забезпечення:

• без забезпечення (бланкові),

• із забезпеченням (під заставу векселя, товару або цінних паперів);

за умовами стягування відсотків:

° на умовах разового стягування відсотків у момент надання кредиту (паушальний відсоток),

*        на умовах стягування відсотків протягом усього терміну кредитування; за умовами передачі кредитних коштів:

° разове кредотування (паушальний кредит),

° відкриттям кредитної лінії.

Для обліку наданих підприємству позик, термін погашення яких станом на дату балансу не перевищує дванадцяти місяців (включаючи відстрочені та прострочені), починаючи з цієї дати, призначено рахунок № 60 «Короткострокові позики»,

За кредитом рахунку № 60 відображають суми отриманих позик у кореспонденції з рахунками обліку коштів або з рахунками розрахунків із кредиторами, які здійснюють різні поставки або виконують певні роботи для підприємства, у разі якщо кредитні кошти переказують безпосередньо на рахунок такого кредитора.

Окрім цього, за кредитом рахунку № 60 можна обліковувати суми нарахованих відсотків за позику в кореспонденції з рахунком обліку фінансових витрат (як правило, тоді, коли сума заборгованості за позикою погашається одноразово з відсотками).

За дебетом рахунку № 60 відображається погашення кредитів і позик у кореспонденції з рахунками обліку коштів або з рахунками розрахунків із дебіторами (кредиторами), які погасили ці зобов'язання зарахуванням взаємної заборгованості.

Для обліку наданих підприємству кредитів і поз ж (у тому числі відстрочених), термін погашення яких станом на дату балансу перевищує дванадцять місяців, призначено рахунок N2 50 «Довгострокові позики».

За кредитом рахунку № 50 відображають суми отриманих позик у кореспонденції з рахунками обліку грошових коштів.

За дебетом обліковується погашення позик у кореспонденції з рахунками обліку коштів або інших активів, яким и розраховується підприємство.

Таким чином, схема обліку довготермінових позик аналогічна схемі обліку короткострокових позик. Проте з погляду методології обліку зобов’язань за певних умов виникають особливості, що зобов'язують до відповідної реакції в бухгалтерському обліку. Ідеться про перебіг терміну дії кредитної угоди. Якщо на дату чергового балансу термін погашення довгострокової позики досяг менше ніж 12 місяців, слід здійснити переведення довгострокового зобов'язання в поточне. Для цього у Плані рахунків передбачено рахунок № 61 «Поточна заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями»

Наприклад, на дату складання балансу сума за кредитом рахунку № 50 становить 50

000     гри. За умовами кредитної угоди, у поточному

році настає термін погашення. Отже, довготермінове зобов'язання на рахунку № 50 треба перевести в поточне за допомогою рахунку №61. Сума за кредитом рахунку № 61 для користувачів інформації говорить про те, що підприємство має поточні зобов'язання. Такі зобов’язання ще називають поточною частиною довгострокових зобов'язань,

Аналітичний облік довгострокових позик ведуть за їх видами І термінами погашення в розрізі кредитних установ. Позики, не погашені в установлений термін, обліковують відокремлено.

Схема документообігу щодо зобов'язань за позиками є доволі простою, оскільки одним важливим документом є кредитна угода, в якій передбачено всі умови кредитування та його погашення. Тому проектування графіка документообігу в цій ділянці не є необхідністю. Важливим моментом тут є облік суми зобов’язання після одержання кредиту, нарахування та сплата відсотків, погашення зобов’язання і переведення довготермінового зобов'язання в поточне, коли до дати погашення довготермінового кредиту залишається менше ніж 12 місяців. Доцільним тут є формування календарного графіка нарахування та сплати відсотків, погашення позики

Катендарний графік нарахування відсотків та погашення довготермінової позики

їм кт операції

.......... .. _ _ ...... -....... -..

Термін виконання

Документ

Виконавець

1V кладення кредитної и «»ди(наприклад,угода терміном на ) роки, щомісячна сплата відсотків)

За домовленістю з банком

Кредитна

угода

Головний

бухгалтер,

керівник

Отримання позики на рахуноку г»иику

Згідно з угодою

Витяг банку

Банк

і врахування відсотків

Щомісяця паостаи- пюдату місяця

Бухгалтерська

довідка

Бухгалтер з обліку позик

< 'плата відсотків

Щомісяця до 5-го числа наступного місяпя

Платіжне

доручення


 

Переведення довготермінового іобов'язання за позикою в поточне

По завершенні 12-ти місяців після укладення угоди

Бухгал­

терська

довідка


 

Погашення позики

У термыни, визначений кредитною угодою

Платіжне

доручення


 

Перейти на перелік питань з Організації обліку