Вітаю Вас, Гость! Реєстрація

Шпаргалка

Понеділок, 29 Квітня 2024

10.         Організація податкової політики підприємства


 

В умовах запровадження великої кількості податків, неоднозначності трактування основних положень законодавчих документів, які регулюють порядок розрахунків підприємства за податками та платежами, дедалі частіше науковці та практики зазначають про необхідність розробки так званої податкової політики суб’єкта господарювання.

її впровадження пов’язане з існуванням в податковому законодавстві кількох варіантів визначення об’єкта оподаткування, а також відмінністю норм податкового законодавства та П(С)БО щодо визнання та оцінки об'єктів бухгалтерського обліку. Так, наприклад, податковий кредит і податкове зобов’язання можуть визначатися касовим або розрахунковим методами, застосування положень Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" щодо порядку визнання валових доходів тісно пов'язане із основним видом діяльності підприємства і, на відміну від П(С)БО, визначаються за першою з подій - надходження грошових коштів або відвантаження продукції.

У зв’язку з цим, на підприємствах положення податкової політики України можуть бути лише одним із розділів Положення про облікову політику, оскільки податкова політика - частина методичного інструментарію бухгалтерського обліку і є одним із його об’єктів.

Розробка положень податкової політики повинна бути здебільшого спрямована на визначення механізму приведення до єдиного результату (наприклад, відстрочених податкових активів або зобов’язань) існуючих розбіжностей між вимогами П(С)БО та податкового законодавства щодо визнання та оцінки активів і зобов'язань, доходів і витрат Адже норми чинного законодавства, які регулюють ведення бухгалтерського фінансового обліку та податкових розрахунків, такі, що одна й та ж господарська операція може призводити до різних результатів: відповідно до П(С)БО буде збитковою, а за Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств" - прибутковою. Причому повне приведення у відповідність законодавчих документів з питань оподаткування та П(С)БО України на сьогодні неможливе. Узгодити положення різного виду законодавчих документів - вибрати один метод — можна лише щодо окремих об’єктів: амортизації чи методів оцінки запасів при їх списанні.                                             |

Формування положень "податкової" політики доцільно розпочинати з основ: передбачуй в Положенні про облікову політику опис діяльності та перелік господарських операцій підприємства із зазначенням порядку їх оподаткування та необхідності придбання лі це нз її або іншого спеціального дозволу.

Викладення положень податкової політики слід також доповнювати порівняльним аналізом з Положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку та зазначенням обраного шляху відображення майна і зобов'язань підприємства. Щодо окремих об’єктів бухгалтерського обліку нормативні документи взагалі не містять конкретних настанов. У такій ситуації бухгалтер повинен покладатися на свою професійну думку, Правила обліку таких об'єктів повинні обов'язково відображатися в Положенні про облікову політику та додатках до нього.


 


 

Перейти на перелік питань з Організації обліку