Вітаю Вас, Гость! Реєстрація

Шпаргалка

Понеділок, 29 Квітня 2024

25.      Організація синтетичного та аналітичного обліку власного капіталу

Статутний капітал — зафіксована в установчих документах загальна вартість активів, які є внеском власників (учасників)у капітал підприємства.

Для обліку та узагальнення інформації про стан і рух статутного капіталу підприємства призначено рахунок 40 «Статутний капітал». На кредиті цього рахунка відображають збільшення статутного капіталу, на дебеті -— його зменшення (вилучення).

Сальдо на рахунку 40 «Статутний капітал» має відповідати розміру статутного капіталу, який зафіксовано в установчих документах підприємства. Записи на рахунку 40 роблять лише у разі збільшення або зменшення статутного капіталу в установленому порядку після внесення відповідних змін до установчих документів підприємства.

Синтетичний облік статутного капіталу ведеться за формами власності (державна, кооперативна, акціонерна, приватна та ін.) і за іншими ознаками власності (наприклад, види акцій).

Аналітичний облік статутного капіталу ведеться по кожному засновнику (учаснику), акціонеру, пайовику підприємства.

Акціонерне товариство може змінювати розмір статутного капіталу згідно з рішенням зборів акціонерів. У бухгалтерському обліку ці зміни відображаються лише після державної реєстрації нового розміру статутного капіталу. Збільшення статутного капіталу акціонерного товариства не більш ніж на 1/3 може здійснюватися за рішенням правління за умови, що це передбачено статутом товариства.

Акціонерне товариство має право збільшувати статутний капітал, якщо всі випущені раніше акції повністю оплачені за вартістю, не нижчою за номінальну.

Збільшення статутного капіталу здійснюється через:

—  випуск нових акцій;

—  обмін облігацій на акції; зростання ном інальної вартості акцій.

збільшенням кількості акцій існуючої номінальної вартості передшіата на додатково випущені акції проводиться в тому самому порядку, що й на акції першої емісії, а статутний капітал зростає за рахунок:

1) додаткових внесків учасників —* в обліку цей процес відображають аналогічно операціям формування статутного капіталу;

2)  індексації основних засобів;

3)  реінвестування прибутку:

Дт44 «Нерозподілений прибуток»;

Кт 40 «Статутний капітал»;

4)  нарахованих дивідендів — у разі, якщо прийнято рішення про виплату дивідендів акціями:

Дт 671 «Розрахункиз учасниками»;

Кт 40 «Статутний капітал».

Із збільоіенням статутного капіталу за рахунок обміну облігацій акціонерного товариства на його ж акції цю операцію відображають такими записами:

Дт 52 «Довгострокові зобов’язання за облігаціям и»;

Кт 40 «Статутний капітал».

збільшенням номінальної вартості акцій статутний капітал може збільшитися за рахунок додаткових внесків учасників до встановленого рівня номінальної вартості акцій або за рахунок індексації основних засобів.

Зменшення статутного капіталу акціонерного товариства здійснюється внаслідок

—  зменшення ном інальної вартості акцій;

-—зменшення кількості акцій існуючої номінальної вартості;

—  викупу їх у власників з наступним анулюванням. Зменшення статутного капіталу за рахунок зменшення номінальної вартості акцій відображають в обліку такими проводками:

Дт 40 «Статутний капітал»;

Кт 46 «Неоплачений капітал».

Таке зменшення має компенсуватися акціонерам і відображатися в обліку: .

Дт 46 «Неоплачений капітал»;

Кт 30 «Каса» або 31 «Рахунки в банках» Зменшення кількості акцій існуючої номінальної вартості через викуп їх у власників і наступне анулювання відображають в обліку як вилучення капіталу.Пайовий капітал — сума пайових внесків членів спілок та інших підприємств, передбачена установчими документам и.

Джерелом формування пайового капіталу є обов'язкові та додаткові пайові внески, що надходять від індивідуальних і колективних членів.

Розміри обов'язкових пайових внесків визначають загальні збори пайовиків, виходячи з потреби у власних оборотних засобах. Обов’язкові пайові внески підлягають поверненню пайовикам при вибутті їх із членів підприємства або в разі його ліквідації. Належна до повернення сума визначається з урахуванням фінансового стану та боргових зобов’язань підприємства.

Додаткові пайові внески пайовики вносять на добровільних засадах з метою забезпечення розвитку господарської діяльності підприємства, і вони підлягають цілко­витому або частковому поверненню за бажанням пайовика згідно з його заявою

Щороку під час розподілу прибутку за рішенням зборів пайовиків на обов’язкові та додаткові пайові внески нараховуються дивіденди, які за згодою власників можуть зараховуватися на поповнення паю.

Для обліку та узагальнення інформації про суми пайових внесків членів споживчого товариства, колективного сільськогосподарського підприємства, житлово-будівель ного кооперативу, кредитної спілки та інших підприємств (надалі — товариства), передбачених установчими документами, призначено рахунок 41 «Пайовий капітал»

Колективні сільськогосподарські підприємства (КСП) на цьому рахунку обліковують: частку вартості майна, що була розпайована між членами підприємства і є їхньою власністю; частку вартості майна, що не була розпайована і є спільною власністю всіх членів підприємства, а також зростання (зменшення) вартості майна у процес? виробничої діяльності підприємства. На інших сільськогосподарських підприємствах (акціонерних.

приватних тощо) на рахунку 41 «Пайовий капітал» обліковують вартість майнових паїв, переданих колишніми членами КСП у користування на засадах оренди, викупу та ін. Аналітичний облік на рахунку 41 ведеться за видами капіталу.

Таблиця 25.1

Бухгалтерські проводки за рахунком 41 «Пайовий капітал»

Зміст операції

Дебет

Кредит

1.

Відображено суму пайових внесків у вигляді:


 


 

— основних засобів

10

41

— МІШІ і виробничих запасів

11,22,20

41

— нематеріальних активів

12

41

— довгострокових інвестицій

14

41

— грошових коштів

30,31

41

2.

Відображено зменшення пайового капіталу в результаті:


 


 

— розрахунків з учасниками

41

67

— приєднання частини до статутного капіталу

41

40

Додатковий капітал (незареєстрований) є складовою власного капіталу.

Додатковий капітал — сума, на яку вартість реалізації випущених акцій перевищує їх номінальну вартість, а також суми дооцінки активів і вартість необоротних активів, безоплатно отриманих підприємством.

Для обліку додаткового капіталу в Плані рахунків передбачено рахунок 42 «Додатковий капітал»: для узагальнення інформації про суми, на які вартість реалізації випущених акцій перевищує їхню номінальну вартість, а також суми дооцінки активів і вартості нематері­альних активів, безоплатно одержаних підприємством від інших юридичних і фізичних осіб, та інші види додаткового капіталу.

Рахунок 42 є пасивним; на кредиті відображають збільшення додаткового капіталу, на дебеті — його зменшення.

Рахунок 42 «Додатковий капітал» має такі субрахунки:

421           «Емісійний дохід»;

422           «Інший вкладений капітал»;

423           «Дооцінка активів»;

424           «Безоплатно одержані необоротні активи»;

425           «Інший додатковий капітал».

У балансі передбачено відображення додаткового капіталу за двома статтями: «Додатковий вкладений капітал» та «Інший додатковий капітал», тобто окремо відоб- ражають емісійний дохід та інші складові додаткового капіталу.

Бухгалтерські проводки за рахунком 42 «Додатковий капітал»

Зм іст операції

Дебет

Кредит

і.

Відображено дохід від безошіатно одержаних основних засобів

424

745

2,

Відображено результати дооцінки основних засобів

104

23

423

131

3.

Відобр. емісійний дохід від здійснення передплати на акції ВАТ

46

421

4,

Відображено вкладений учасниками підприємства капітал (без рішення про збільшення розміру статутного капіталу)

311

422

Резервний капітал утворюється в акціонерному товаристві за рахунок прибутку після сплати податків і всіх обов'язкових платежів у розмірі, встановленому установчими документам и, але не менш як 25% статутного капіталу,

Резервний капітал — сума резервів, утворених згідно з чинним законодавствам або установчими документами за рахунок нерозподіленого прибутку підприємства.

Розмір щорічних відрахувань на поповнення резервного капіталу зазначають в установчих документах, і він не може бути меншим за 5% суми чистого прибутку.

Резервний капітал призначений для покриття непередбачених витрат, збитків, для сплати боргів підприємства у разі його ліквідації. Залишки невикористаних грошових коштів переходять на наступний рік,

Облік резервного капіталу здійснюють на рахунку 43 «Резервний капітал;», який призначено для узагальнення інформації про стан і рух резервного капіталу підприємства, створеного згідно з чинним законодавством або установчими документами за рахунок нерозподіленого прибутку.

’ На кредиті рахунка 43 відображають створення резервів, на дебеті — їх використання. Сальдо цього рахунка кредитове і відображає залишок резервного капіталу на кінець звітного періоду.

Аналітичний облік резервного капіталу ведеться за його видами, джерелами утворення і напрям ам и в икористання.

Бухгалтерські записи з обліку резервного капіталу:

а) при створенні резерву за рахунок додаткового капіталу:

Дт 42 «Додатковий капітал»;

Кт 43 «Резервний капітал»;

б) при створенні резерву за рахунок нерозподіленого прибутку:

Дт 443 «Прибуток, використаний у звітному періоді»;

Кт 43 «Резервний капітал»;

в) при використанні коштів резервного капіталу:

Дт 43 «Резервний капітал»,

Кт 40 «Статутний капітал»;

Кт 422 «Інший вкладений капітал».

Нерозподілений прибуток (непокритий збиток) •— сума прибутку, отриманого від усіх видів діяльності, або сума непокритого збитку.

Нерозподілений прибуток залишається у підприємства теля виплати доходів власникам. Його суму, яку відображають у звітності, визначають після формування резервного капіталу.

Суму не роз поділе ного прибутку на кінець поточного року обчислюють у такий спосіб:

Нерозподілений

прибутокза мин.рік


 

Чистий прибуток

за поточний рік


 

Дивіденди

за поточний рік


 

Відрахування (якщо такі е)

на поповнення резервного капіталу

Сума непокритого збитку наводиться в дужках і віднімається під час підсумовування власного капіталу.

Для обліку використовують рахунок 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)». На цьому рахунку ведеться облік нерозподілених прибутків і непокритих збитків, а також сум прибутку поточного й минулого року, які були використані у звітному році.

На кредиті рахунка відображають збільшення суми прибутку від усіх видів діяльності підприємства, на дебеті — збитки та використання прибутку.

Рахунок 44 має такі субрахунки:

441           «Прибуток нерозподілений»;

442           «Непокритізбитки»;

443           «Прибуток, використаний у звітному періоді». На субрахунку 441 «Прибуток нерозподілений» обліковують наявність і рух нерозподіленого прибутку звітного року. Сума прибутку може бути спрямована на поповнення статутного, резервного капіталу, покриття {битків або виплату дивідендів.

На субрахунку 442 «Непокриті збитки» відображають непокриті збитки. їх списання відбувається за рішенням уповноваженого органу за рахунок відповідних джерел: нерозподіленого прибутку, резервного або додаткового капіталу.

На субрахунку 443 «Прибуток, використаний у звітному періоді» відображають використання прибутку на відрахування до резервного та іншого капіталу, потрібного для ідійснення діяльності підприємства, розподілу серед власників, виплати на облігації, іншого використання.

Аналітичний облік нерозподіленого прибутку (непокритого збитку) ведеться за кожним видом.

Бухгалтерські проводки за рахунком 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)»

Зм іст операції

Дебет

Кредит


 

Відображено фінансовий результат:- прибуток

79

441

Відображено фінансовий результат:-збиток

442

79

2.

За підсумками звітного періоду зменшено суму нерозподіленого прибутку на суму прибутку, використаного у звітному році

441

443

3.

За підсумками звітного періоду збільшено непокриті збитки на суму прибутку, використаного у звітному році

442

443

4.

Списано непокриті збитки за рахунок нерозподіленого прибутку

441

442

5.

Списано непокриті збитки за рахунок резервного капіталу

43

442


 

Використання прибутку у звітному періоді


 


 

6.

Нараховано дивіденди за підсумками звітного року

443

671

1.

Нараховано суму премії на випущені облігації

443

522

8.

Створено резервний капітал згідно з чинним законодавством

443

43

Неотачений капітал — сума заборгованості власників (учасників) за внесками до статутного капіталу

Під час утворення акціонерного товариства після прийняття рішення про випуск акцій і оголошення передплати на них уся сума зареєстрованого статутного капіталу відображається як неоплачений капітал:

Дт 46 «Неоплачений капітал»;

Кт 40 «Статутний капітал».

Фактичне надходження внесків засновників і учасників акціонерного товариства зменшує їхню заборгованість за акціями, які вони передплатили, і в фінансовому обліку відображається на кредиті рахунка 46 «Неоплачений капітал».

Дебетуються при ньому рахунки матеріальних цінностей, нематеріальних активів, грошових коштів (у національній або іноземній валюті) відповідно до форми зроблених внесків. Майно, передане в натуральній формі у власність підприємства в рахунок оплати акцій, оцінюється за домовленістю учасників. Підставою для відповідних записів у бухгалтерському обліку є документи, що засвідчують факт передачі об'єктів акціонерному товариству.

Рахунок 46 «Неоплачений капітал» призначений для узагальнення інформації про зміни у складі неогшаченого капіталу підприємства. На дебеті рахунка відображають заборгованість засновників (учасників) за внесками до статутного капіталу підприємства, а також номінальну вартість розміщених не оплаче них акцій. На кредиті — сплату заборгованості за внесками до статутного капіталу і номінальну вартість ошіачуваних акцій. Сальдо рахунка відображає заборгованість засновників (учасників) за внесками до статутного капіталу підприємства, а також номінальну вартість розміщених неоплачєиих акцій на кінець звітного періоду і віднімається при визначенні підсумкової суми власного капіталу.

Аналітичний облік неоплаченого капіталу ведеться за видами розміщення не о плаче них акцій і за кожним засновником (учасником) підприємства.

Кореспонденція рахунків з обліку пайового капіталу                          ______

Зм іст операції

Дебет

Кредит

Сума,грн.

1.

Відображено суму зареєстрованого статутного капіталу

46 *

40

100 000 1


 

Одержано внески акціонерів у вигляді:основ.засобів об'єктів

10

46

45000 “II


 

- незавершеного будівництва

151 .

46

8000


 

- нематеріальних активів

12

46

3 000


 

- виробничих запасів

20

46

12 500 ||


 

- внесення готівки в касу

301

46

500


 

 перерахування грошової суми на поточний рахунок у банку

311

46

19000

Перейти на перелік питань з Організації обліку