28. Порядок виправлення помилок у звітності
Між звітною датою (31-е грудня), датою подання (не пізніше 20-го лютого наступного за звітним року) і датою затвердження фінансової звітності є проміжок масу, протягом якого можуть відбуватися події, здатні вплинути на облікові ціни та облікову політику. Як наслідок, може виникнути необхідність у виправленні помилок, допущених у попередніх звітних періодах.
Порядок виправлення помилок, внесення і розкриття інших змін у фінансовій звітності регламентується П(С)БО 6 "Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах”.
Норми П(С)БО 6 застосовуються для фінансової звітності підприємств, організацій та інших юридичних осіб усіх форм власності (крім бюджетних установ).
До моменту подання фінансової звітності можливі такі варіанти виявлених помилок:
-на рахунках бухгалтерського обліку неправильно відображено господарську операцію;
- господарську операцію відображено правильно, але суму завищено або занижено;
- господарську операцію не відображено в бухгалтерському обліку;
- господарську операцію відображено неправильно в облікових регістрах.
У випадку неправильного відображення господарської операції в бухгалтерському . обліку її виправляють методом "червоного сторно".
Якщо господарську операцію відображено з неправильною сумою, то кстановлюють правильність відображення завищеної суми методом сторно, а заниженої -■ проведенням додаткової операції,
У разі виявлення факту невідображення господарської операції необхідно, насамперед, відобразити її, а потім повністю розрахувати наслідки проведеної операції та внести зміни до показників звітності з урахуванням визначених після змін результатів.
Неправильно відображена господарська операція в облікових регістрах має коригуватися аналогічною операцією методом червоного сторно та відображенням додаткової операції, яка б правильно відображала зміст подій, що відбуваються на підприємстві.
Виправлення помилок, допущених у попередніх звітних періодах і виявлених у поточному періоді, регламентується пунктами 4 і 5 П(С)БО 6. При цьому виправлення помилок, допущених при складанні фінансової звітності у попередніх періодах, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного
року.
Порядок виправлення помилок у податковій звітності регулюється тими нормативними документами, які встановлюють порядок надання відповідного виду звітів, - інструкціями, положенням або наказами.
Існує декілька варіантів виправлення помилок, які, в основному, залежать від часу виявлення помилки.
Для ряду звітних податкових розрахунків характерним є подання:
- нового податкового розрахунку;
- уточнюючого податкового розрахунку.
Якщо помилка у звітних даних виявлена після подання звіту до відповідного податкового органу, але до настання граничного терміну надання даного виду звітності, то бухгалтеру слід надавати новий звітний розрахунок
Перейти на перелік питань з Організації обліку