Вітаю Вас, Гость! Реєстрація

Шпаргалка

Понеділок, 29 Квітня 2024

2.   Предмет і метод організації обліку, контролю та аналізу

 

Метою дисципліни організація бухгалтерського обліку є формування знань про раціональну організацію системи економічної інформації для її використання в процесі прийняття управлінських рішень.

Наука про організацію бухгалтерського обліку знаходиться на стику багатьох економічних дисциплін, які є одночасно її базою, і в той же час дозволяє їм активно розвиватись. Насамперед це такі дисципліни:

—бухгалтерський облік

—аналіз;

—фінансовий облік

—статистика;

—облік у галузях економіки

—контроль і рев вія:

—управлінський облік

—господарське право;

—аудит

—наукова організація праці;

—економ іка підприємств

—ергономіка тощо.

—менеджмент


 

Предметом дисципліни організація бухгалтерського обліку є системи обліку, контролю і аналізу підприємства, установи, організації.

Метод дисципліни — це сукупність способів і прийомів з допомогою яких досягається вирішення її завдань. При цьому використовуються як загально наукові методи діалектичного пізнання (індукція, дедукція, аналіз, синтез, аналогія тощо), так і специфічні способи і прийом и.

Метод організації бухгалтерського обліку реалізується через застосування таких прийомів;

 моделювання;

анкетування;

 проектування;

спостереження;

 графічний метод;

прийом експертних оцінок.

Моделювання — один в найдавніших прийомів організації бухгалтерського обліку. Стосовно організації обліку моделювання є побудовою моделей облікової систем и за тих Чи інших умов.

Наступною складовою методу організації обліку є проектування суть якого полягає у складанні вже конкретного проекту організації обліку, виходячи з обраної моделі облікової системи. Як один з елементів методу організації проектування потребує детальної розробки організаційних форм і способів, які забезпечать оптимальне функціонування облікового процесу, праці виконавців. Іншими словами, проектування — це втілення в життя обраної моделі обліку.

Слід наголосити, що розроблення проектів організації обліку — процес трудомісткий, пов'язаний зі значними затратами часу та праці фахівців. Саме тому у практиці організації обліку широко використовують графічні прийоми.

Графік в організації обліку — це нормативний документ, головною ознакою якого є конкретний час виконання облікових робіт, передбачених планом. Графік містить кількісні залежності різних явищ та пов'язаних із ними процесів. Зауважимо, що графічний прийом є однією з важливих складових методу організації бухгалтерського обліку, оскільки дає змогу наочно показати взаємозв'язки елементів, забезпечує доступність і наочність об’єкта організації. Цей прийом суттєво полегшує процес проектування, оскільки пращ за графіком лише сприяє організації обліку, зміцнює дисципліну, оптимізує терміни виконання облікових робіт, дає можливість виявити резерви для вдосконалення тощо.

Прийом анкетування широко використовується для вивчення стану обліку та перспектив подальшого його розвитку. Його суть полягає в попередньому складанні опитувального листка з переліком запитань щодо обстежуваного об'єкта, відповіді на які є вихідним емпіричним матеріалом для узагальнення. На будь-якій стадії розвитку (функціонування) облікової системи того чи іншого суб’єкта підприємництва актуальною є проблема вивчення думки фахівців споживачів, користувачів інформації про той чи інший об’єкт дослідження. Тому перелік конкретних запитань, які містить анкета, — один із способів вивчення та узагальнення результативної інформації для прийняття рішення щодо того чи іншого об'єкта організації.

Спостереження — прийом, що може використовуватися повсякчас, який дозволяє відслідковувати об'єкти організації обліку на будь-якому етапі. Зрозуміло, що лише за результатами спостереження можна зробити висновок про стан організації обліку.

Прийом експертних оцінок —- це метод, який застосовується під час вибору варіанта організації облікового процесу, організації структури апарату облікових працівників, умов праці, варіантів організаційного, технічного забезпечення облікового пронесу та праці виконавців, а також під час моделювання прогресивних форм організації обліку,