Вітаю Вас, Гость! Реєстрація

Шпаргалка

Четвер, 25 Квітня 2024

10.         Поняття про активи, зобов’язання і власний капітал

Таблиця балансу в графічному зображенні стан майна в послідовності, що відповідає функціональної ролі його складових, виходячи зі ступеня ліквідності й характеру участе господарських коштів у процесі відтворення суспільного продукту. Це актив балансу. Актив розкриває склад майна, як воно діє, чим представлені його складові частики. Джерела даного майна відбиті в пасиві. Пасив показує власний капітал, а також сукупність боргів зобов'язань економічного суб'єкта. Економічно однорідний вид майна в активі або джерел його формування в пасиві прийнято називати статтею балансу.

В інтересах зближення вітчизняної практ ики з вимогам и міжнародних бухгалтерських стандарт ів останнім часом бухгалтерський баланс стали становити . не в первісної (історичної) оцінці (баланс» брутто), а в реальній оцінці на дату складання балансу «очищеному» від регулюючих статей (баланс - нетто).

Підсумок по активу балансу на початок року й кінець звітного періоду дорівнює відповідно підсумку його пасиву. Ця рівність визначає сутність балансу: у ньому відображається майно економічного суб’єкта у двох площинах, а саме в лівій стороні, активі балансу, по видах, складу й розміщенню, а в правої, пасиві, по джерелах форм звання даного майна.

В активі майно наведене з урахуванням ступеня ліквідності. Найменш ліквідні статті («Нематеріальні активи», «Основні засоби») розміщені на початку, а легко реалізовані активи («Каса», «Розрахунковий рахунок») - наприкінці балансу.

У багатьох країнах з розвитий ринковою економікою статті бухгалтерського балансу будується у зворотному ступені ліквідності, тобто на початку показуються високоліквідш види майна, а наприкінці балансу - найменш ліквідні активи,

У кожному разі майно підприємства - актив (А) повинен відповідати його зобов'язанням (3) і власному капіталу (К): А=3+К.

Активи - ресурси, контрольовані підприємством в результаті минулих подій, використання яких очікується, призведе до отримання економ ічних вигод у майбутньому.

Зобов’язання - заборгованість підприємства, яка виникла в наслідок минулих подій і погашення якої в майбутньому, як очікується, призведе до зменшення ресурсів підприємства що втілюють собі економ ІЧНІ вигоди.

Власний капітал - частина в активах підприємства, що залишається після вирахування його зобов’язань.

Розподіл пасиву балансу на дві складові в зазначеній послідовності має глибокий економічний зміст. У випадку ліквідації економічного суб'єкта через неспроможність (банкрутства) чинне законодавство в першу чергу передбачає задоволення зобов'язань кредиторів (3) у строго встановленій черговості Причому вимоги кредиторів кожної черги підлягають задоволенню тільки після повного погашення зобов'язань перед кредиторами

попередньої черги У той же час інвестори на вкладений капітал (К) одержують тільки ту 11 гину, що залишається після платежів по зобов’язаннях

Стані балансу залежно від їхньої економічної сутності розподілені на шість розділів: актив балансу включає три розділи, представлені по економічній однорідності з погляду пквідності майна , пасі® балансу розкриває зміст власного капіталу й зобов'язань як довгострокового, так і короткострокового характеру.



повернутись до списку питань

 повернутись до списку предметів